Kaçak hafriyat atığı dökenlere 360 Bin TL ceza

Taşıma izin belgeli araçlara “araç takip sistemi” cihazı zorunluluğu
Bolu Belediyesi çevre ve görüntü kirliğine dur dedi!
Bolu Belediyesi tarafından il genelindeki inşaat ve yıkıntı atığı taşıyan taşıma izin belgeli araçlara “araç takip sistemi” cihazı takılması zorunluluğu getirildiği bildirildi. Artık izinsiz hafriyat dökümü yapanlara Çevre Kanunu gereğince 360 Bin TL’ye kadar para cezası verilecek.
Bolu Belediyesi, doğaya büyük zarar verdiği gibi çevre ve görüntü kirliliğine de neden olan inşaat atıklarının (molozların) gelişigüzel dökülmesini önlemek amacıyla devrim gibi bir karar aldı. Alınan karara göre artık il genelinde inşaat ve yıkıntı atığı taşıyan taşıma izin belgeli tüm araçlara “araç takip sistemi cihazı” takılması zorunluluğu getirildi. Konuya ilişkin Bolu Belediyesi’nden yapılan açıklamada karara uymayanlara Çevre Kanunu gereğince 360 Bin TL’ye kadar cezai işlem uygulanacağı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
“İlimizde inşaat sektörünün hareketlenmesi ve yapılaşmanın artması ile hafriyat, inşaat ve yıkıntı atıklarında artış meydana gelmiştir. Belediyemiz tarafından hafriyat, inşaat ve yıkıntı atıkları için döküm alanları belirlenmesine rağmen, tarım ve orman alanlarına, derelere vb yerlere kaçak dökümler yapılarak çevre ve görüntü kirliliği oluşmuştur. Söz konusu çevre ve görüntü kirliliğini engellemek için, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atık taşıyıcılarını denetleme görevinin tam olarak yerine getirilmesi amacıyla ilimiz sınırları içerisinde hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atığı taşıyacak taşıma izin belgeli araçlara Belediyemizin sistemine uyumlu araç takip sistemi cihazının takılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu uygulamayla beraber hafriyat atığı taşıyıcılarının takipleri tamamen sistem üzerinden yapılabilecektir. Hafriyat atığı taşıyıcılarının izinsiz çalışarak kaçak hafriyat atığı dökümleri yapması durumunda Çevre Kanunu gereğince 360.000 TL’ ye kadar cezai işlem uygulanacaktır. Olumsuz bir durum yaşanmaması için gerekli müracatların acilen yapılması gerekmektedir.”

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımıza hoşgeldiniz.

Mesaj için tıklayın.