Başkan Özcan kadın personellerin Kadınlar Günü’nü kutladı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen programda Bolu Belediyesi’nde çalışan kadın personellerin gününü kutladı.  

Bolu Belediyesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe belediyenin çeşitli kademelerinde görev yapan kadın personeller ile Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve eşi Meral Özcan, Belediye Başkan Yardımcıları, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Zuhal Işın Toker, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Güldane Şahin, Belediye Meclis Üyeleri, birim müdürleri ve kadın mahalle muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalara geçildi.

Personel Demirkan: “Atatürk’ün destekleriyle Türk kadını bugün bu konuma ulaşmıştır”

Kürsüye ilk olarak belediye personeli çıktı.  Kadın personeller adına bir konuşma yapan Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli Sevim Demirkan, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiyle; dünya üzerinde her şey kadının eseridir. Atatürk’ün vermiş olduğu desteklerle Türk kadını bugün bu konuma ulaşmıştır. Sayın Belediye Başkanımız Tanju Özcan’da alın teri ile çalışan biz kadınlara destek olmuştur.  Buradan tüm kadın çalışanlarımız adına Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’a teşekkürlerimi sunuyorum. ” dedi.

Meral Özcan: “Kadınlar isterse dünyayı değiştirir”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın eşi Meral Özcan da programda bir konuşma yaptı. Konuşmasında ilk olarak kadının toplumdaki önemine değinen Meral Özcan, “Bir eğitimci olarak şunu belirtmek isterim ki; güzel olan her şeyde kadın eli, kadının emeği var” dedi.  Ardından belediyede çalışan kadın personeller ile ilgili konuşan Meral Özcan, “Her tarafta ağır işlerde daha çok kadınların olduğunu gördüm. Bu beni çok üzüyor. Beden gücü gerektirmeyen işlerde de erkeklerin çalıştığını gördüm. Kadınların daha iyi şartlarda çalışmasını istiyorum. Ağır işlerde erkeklerin çalışması gerektiğini düşünüyorum. Başkanımızdan özellikle rica ediyorum bayan personellerimize lütfen ehliyet aldırın, değişik kurslara tabi tutun eğitin ve artık onlar da daha rahat çalışsınlar.” diye konuştu.  Meral Özcan, son olarak hemcinslerine de seslenerek, “Kendi ayakları üzerinde durabilen kız ya da erkekler yetiştirelim. Eğer biz bu şekilde bakmazsak hiçbir şey değişmeyecek. Kadın cinayetleri devam edecek. Yani o bakış açısını değiştirecek olan biz kadınlarız. Kadınlar isterse dünyayı değiştirir. Dünyayı çok güzel bir hale getirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Kadın hakları konusunda Avrupa’nın birçok ülkesinden çok daha iyiyiz”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da konuşmasında kadın haklarına değindi.

Türkiye’nin kadın hakları konusunda birçok Avrupa ülkesinden daha iyi konumda olduğunu belirten Özcan, “Kadın hakları konusunda aslında Avrupa’nın birçok ülkesinden çok daha iyiyiz. Mesela çok beğendiğimiz İsviçre var ya 1970 yılına kadar kadınları eşit görmemiş ve seçme-seçilme hakkı vermemiş. Türkiye kadınlara seçme-seçilme hakkı veren ilk ülkelerden bir tanesi. Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk başından itibaren kadınları, erkekler gibi eşit bireyler olduğunu düşünüp, bunu uygulamaya sokmuş. Bunun sonucunda 1934 yılında yapılan seçimlerde çok sayıda kadınımız Türkiye’de muhtar olarak seçilmiş.” dedi.

“Kadın personelimden daha çok verim alıyorum”

Ardından eşi Meral Özcan’ın kadın işçilerin ağır işlerde çalıştırılmaması isteğine yanıt veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, geçtiğimiz günlerde fidan diken personellerleyken yaşadığı bir olayı da anlatarak, “Geçen ağaç dikmeye gittim. Üç ablamız ağaç dikiyor, ben de ucundan tuttum kürekle toprak atıyorum. Hemen ileride bir adam bekliyor. Ya hu ‘senin canın sıkılmıyor mu?’ dedim. Ben şoförüm dedi! Yani şoför olunca işin ucundan tutamaz sanki… Arkadaşlar bu konuda uyaralım. Böyle bir şey var mı? Hepimiz çalışmamız lazım. Bundan sonra buna izin vermeyeceğim.” diye konuştu. Özcan, kadın çalışanların performansıyla ilgili olarak da “Erkekler alınmasın, ben kadın personelimden daha çok verim alıyorum. Hemen hemen tamamından memnunum. Sizlerle birlikte çalışmaktan gurur duyuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Hancıoğlu: Kadınlar sayesinde bazı problemler çözüme kavuştu

Başkan Özcan’ın konuşmasının ardından Bolu’nun 3 kadın mahalle muhtarı sahneye davet edildi. Kadın muhtarlar adına söz alan Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Selma Hancıoğlu, Bolu Belediyesi bünyesinde artan kadın istihdamıyla birlikte pek çok olumlu gelişmeler yaşandığına değindi. Hancıoğlu, “Kadın çalışanlarımızın artması ve mahallemdeki temizlik işlerinde kadınların yer almasından büyük mutluluk duydum. Çünkü kadınlarımızın mahallemizde yaptığı çalışmalar sayesinde gerçekten bazı problemler çözüme kavuştu. Geçmişte bazı sorunlar yaşıyorduk. Bu dönem bu sorunları yaşamıyoruz. Onun için tüm kadın çalışan arkadaşlarımıza ve sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, önce Bahçelievler, Alpağut ve Umutkent Mahallesi muhtarlarının, ardından da belediye personellerinin ve eşi Meral Özcan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayıp, çiçek takdim etti.

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mesaj atmak için tıklayın.