Iza buğdayında hasat dönemi başladı

Bolu Belediyesi tarafından yüzlerce dönüm tarlaya ekilen ıza buğdaylarının hasat dönemi başladı.

10 bin yıldır genetiği korunan “Iza buğdayı”nda hasat heyecanı yaşanıyor…

Bolu Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sonucu bu yıl yaklaşık 600 dönüm tarlaya ekilen; içerdiği protein, amino asit, mineral, karoten miktarı ve besin değeri açısından son derece zengin bir ürün olan ve ekmeklik buğdaya göre daha fazla çinko, demir, bakır, selenyum ve protein içeren “Iza buğdayı”nın hasat dönemi başladı.

600 dönüm tarlaya ıza buğdayı ekildi

Yüzde yüz hissedarı Bolu Belediyesi olan Köroğlu Kooperatifi’ne ait 60 dönüm tarlada ekili ıza buğdayları biçerdöverler vasıtasıyla hasat ediliyor.

Diğer yandan Bolu Belediyesi’nin alım garantisi verdiği sözleşmeli üreticilerin 500 dönümden fazla tarlaya ektiği ıza buğdaylarının hasatları da aralıksız sürüyor.

Türkiye’nin dört bir yanındaki tüketicilere ulaştırılıyor

Bolu Belediyesi elde ettiği “ıza buğdayları”nın bir kısmını tohum olarak çiftçilerle paylaşırken, kalan diğer kısmını da taş değirmende öğütüldükten sonra, un, bulgur, hatta ekiş mayalı ekmek, kurabiye ve helva olarak, Köroğlu Kooperatifi satış ofislerinden ve www.boludangelsin.com adresinden uygun fiyatlarla Türkiye’nin dört bir yanındaki tüketicilerle buluşturuyor.

 

 

 

 

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımıza hoşgeldiniz.

Mesaj için tıklayın.