İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’den Başkan Özcan’a ziyaret

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bolu Belediyesi ziyaretinde konuştu. Akşener, Başkan Özcan ile aralarında abla-kardeş hukuku olduğunu vurgulayarak, “Aynı dönemde Meclis’i yönettik. Biz orada zamanla abla-kardeş hukuku oluşturduk. Meclis’i yönetirken problemli alanlar olduğunda, istişare eder, yan yana dururduk problemin çözümüne dair. Dolayısıyla o dostluk, o hukuk bugün burada.” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, bir dizi program dâhilinde geldiği Bolu’da, Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı makamında ziyaret etti.

Akşener, burada Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve eşi Meral Özcan, CHP İl Başkanı Kazım Karsu, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Örnekbaş, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ve Millet İttifakı üyelerince karşılandı. Protokol girişinde kendisini bekleyen Zabıta Tören Mangasını selamlayan ve ardından Belediye Bandosu’nun yanına giderek teşekkür eden Akşener, daha sonra ise başkanlık makamına çıkarak, Başkan Özcan ile basın mensuplarının karşısına geçti.

“Burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’i Bolu’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bugün sizi burada ağırlamaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Ben 2011 yılında ilk milletvekili seçildiğimde Sayın Başkanım o zaman Meclis Başkanvekiliydi ben de onun Katip Üyesi idim. Odalarımız yan yanaydı, sık sık istişare etme şansı buluyorduk. Siyaseten çok şey de öğrendim kendisinden. Bugün de İYİ Parti Genel Başkanı sıfatıyla kendisini burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Zaten sürekli takip ediyoruz, esnafların sesini duyurmak adına iyi bir şey yapıyorsunuz” dedi.

“Millet İttifakı olarak, görevimizi yapmaya devam ediyoruz”

Özcan, daha sonra bir buçuk yılda yaptıkları çalışmalardan bahsederek, “Bizler Millet İttifakı’nın üyeleri olarak söz verdiğimiz şekilde görevimizi yapmaya devam ediyoruz. Biz İYİ Parti’li üyelerimizle biz ittifak halinde değiliz, birlikte yönetiyoruz. İsraf, savurganlık yapmıyoruz, tasarruf yapıyoruz her alanda. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyup kolluyoruz. O yüzden çok şükür bir buçuk yıldır bir kuruş kredi vermemelerine rağmen biz gemimizi yüzdürüyoruz. Şu an gecikmiş borcu olmayan belediyelerden bir tanesiyiz.” diye konuştu.

“Merkezi hükümet tarafından yok sayılıyoruz”

Merkezi hükümet ile yaşadığı bir sıkıntıyı da dile getiren Özcan, Bolu’yu ziyaret eden bakanların programlarının haber verilmediğini belirterek, “Maalesef biz muhalefet partisine mensup belediyeler olarak merkezi hükümet tarafından yok sayılıyoruz. Bir buçuk yılı aşkın süre geçti, işte bugün de bir bakanımız geldi ve hiçbir bakanın geliş programı bize bildirilmedi. Bizi tamamen yok sayıyorlar, bakanlarla görüşmemizi istemiyorlar. Biz bunu şaşkınlıkla izliyoruz. Bu konuyu uygun mecralarda dile getirirseniz memnun oluruz. Devletin geleneğine de uygun değil, Bolu halkının iradesine de saygısızlık. Ama buna rağmen bizler verdiğimiz tüm sözleri eksiksiz yerine getirmeye gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Biz abla-kardeş hukuku oluşturduk”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, Başkan Özcan’dan övgüyle bahsederek, “Biz aynı dönemde Meclis’i yönettik. Kendisinde ilk dikkatimi çeken şey Atatürk sevgisiydi. İkincisi ise çok net bir ulusalcı tavrı vardı. Yani benim geldiğim gelenekte biz ona milliyetçilik diyoruz, beyefendinin geleneğinde de çok sert bir ulusalcı tavrı vardı. Birlik, beraberlik, bütünlük konusunda çok büyük bir hassasiyeti vardı. Biz orada zamanla abla-kardeş hukuku oluşturduk. Meclis’i yönetirken problemli alanlar olduğunda, istişare eder, yan yana dururduk problemin çözümüne dair. Dolayısıyla o dostluk, o hukuk bugün burada, Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti’nin 31 Mart’taki ittifakı sonucu, benim de ‘belediye başkanımız’ diyeceğim bir sonuçla karşılaştık. Biz Millet İttifakı listesinden seçilen, partisi Cumhuriyet Halk Partisi olabilir, partisi İYİ Parti olabilir, tüm belediye başkanlarımızı partimizin belediye başkanıymış gibi takip ediyoruz, bir zorlukla karşılaştıkları zaman elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bizim belediye başkanlarımızdan tek istediğimiz şey var o da vatandaşımız verilen sözleri yerine getirmeleri, iyi yönetmeleri, israfı hırsızlığı ortandan kaldırmalarıdır. Şu ana kadar bizi utandıran bir belediye başkanımız olmadı.” diye konuştu.

“Özel bir tavır olduğunun farkındayım”

Akşener, Başkan Özcan’ın dile getirdiği sorun ile ilgili olarak da, yaşanılanların farkında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Zorluklar olduğunu biliyorum, Mansur beyden biliyorum, Ekrem beyden biliyorum, sizden biliyorum, Zeydan beyden biliyorum… Özel bir tavır olduğunun farkındayım. Bu devletin birliğine bütünlüğüne, bu kurumların hafızasına, dolayısıyla da vatandaşa yönelik hakikaten çok yanlış bir şey… Yani bir belediye başkanı, buraya gelen bir bakanın programından muaf tutulur, katılmasını engelleyecek bir tavır takınılır ise bundan önce bu devleti yöneten iktidar zarar görür. Vatandaş Anadolu’nun feraseti dediğim bir sağduyunun sahibidir. Belki yüksek sesle konuşmaz ama günü geldiğinde de devreye koyar. Çünkü İstanbul seçimlerinin ikinci tura kalmasında demiştim ki ben, ‘Bu milletin en büyük dikkat ettiği şey oyuna sahip çıkmaktır. Eğer ona el uzattığınız zaman o uzanan eli kırar! Nitekim 13 bin 500 farkla seçimi alan Sayın İmamoğlu’nun ikinci turda 800 binin üzerinde fark atmasının nedeni de o milli iradenin tecellisi olan oya el uzatılmasıydı. Dolayısıyla sizlere uygulanan bütün bu uygulamaların vatandaş nezdinde, gerçekten bunu yapanları gerçekten cezalandıracağı bir birikimin olduğunu hep beraber göreceğiz. Ben de eğer siyasi tecrübesi olduğu kabul edilen bir insansam, bakın bunun sonuçlarını göreceksiniz”

Yapılan açıklamanın ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener günün anısına karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Akşener daha sonra Bolu Belediyesi’nden ayrıldı.

 

 

 

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımıza hoşgeldiniz.

Mesaj için tıklayın.