İŞTE BOLU BELEDİYESİ’NİN BORÇ KALEMLERİ

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Köroğlu TV’de ‘Siyaset Arenası’ programında belediyenin borcuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Daha önce açıkladığı 461 milyon liralık borç yükünün ayrıntılarını tek tek Bolu kamuoyu ile paylaşan Özcan, “Sevgili Nurettin Doğanay’ı da hesap makinesi açmaya davet ediyorum. Borcu kalem kalem açıklayalım: İller Bankası’na 177 milyon lira, özel bankalara 58 milyon lira, SSK ve Vergi Dairesi’ne yeni yapılandırıldığı halde 7,8 milyon lira, Kültür Varlıkları Fonu’na yıllardır ödenmeyen 6,8 milyon lira, Milli Emlak’a takaslar vesaire hariç toplam 4 milyon lira, müteahhitlerin emanette bekleyen 10,5 milyon lira, belediyenin üye oldukları birliklere 8 milyon lira borcumuz var. Orman fidanlığıyla ilgili 20 milyon lira borcumuz var. Karşılığında bina yapma sözüm var, önümüzdeki hafta bu binayı yapmaya başlıyoruz. Müteahhit Cuma günü malzemelerini getirip çalışmaya başlayacak. Biz sadece vatandaşa değil devlete verdiğimiz sözü de yerine getiriyoruz. Müteahhitlere 5 Nisan itibariyle güncel 92 milyon lira, emekli kesintilerine 11 milyon lira, sair borçlara 34 milyon lira ve şirkete 32 milyon lira borcumuz var. Toplamda 461,1 milyon lira borcumuz var. Bunların tamamın da evrakı mevcut.” dedi.
“ESKİ BELEDİYE BAŞKANI İTİRAZ ETMİYOR SEN NİYE EDİYORSUN?”
Belediyenin borç rakamıyla ilgili AK Parti kanadından gelen eleştirilere cevap veren Başkan Özcan, “Şimdi size soruyorum, eski belediye başkanı çıkıp bu borca itiraz etti mi? Ben bunu açıklayalı yaklaşık 4 ay oldu. Bir gün çıkıp ‘yok canım öyle bir borç nerden çıktı’ dedi mi? Seçim öncesinde Alaaddin Yılmaz bizim borcumuz şu kadar dedi de ben onun üzerine mi koydum? Ya hu 15 yıldır Bolu’yu yöneten eski belediye başkanı itiraz etmiyor sen niye ediyorsun?” diye konuştu.
“TOPLAM BORCUMUZU 67 MİLYON LİRA AZALTMIŞIZ”
4 buçuk ayda ödenen borç miktarıyla ilgili konuşan Özcan, “İller Bankası’na 18,8 milyon lira payımızdan kesmiş. 45 milyon 230 bin lira bugün itibariyle piyasaysa nakit ödeme yapmışız. 2,9 milyon müteahhitlerle anlaşarak borcuna indirim yapmış, şartsız bağış yapmışız belediyeye. Yani toplam borcumuzu 67 milyon lira azaltmışız. Tabi bunu yaparken şunu da söyleyeyim benim önceliğim belediye çalışanları olacak demiştim. Belediye çalışanlarına beş kuruş borcumuz yok. Bir kuruş alacağım var diyen, ikramiye veya maaş varsa canlı yayına bağlanıp söyleyebilir.” ifadelerini kullandı.
BELEDİYENİN ALACAKLARI NE KADAR?
Özcan, belediyenin alacakları hakkında ise “44 milyon alacağımız var. Yarısından fazlası alınamaz durumda. Şuan 6-7 civarında bir tahsilatımız olduğunu düşünüyorum” açıklaması yaptı.

 

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımıza hoşgeldiniz.

Mesaj için tıklayın.