Bolulular Cami’lerine sahip çıktılar

 

Bolu’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin adının yaşatıldığı “Zübeyde Hanım Camii” düzenlenen törenle ibadete girdi. Açılış törenine Bolulular yoğun ilgi gösterdi. İbadete giren camii ile ilgili konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ““Ben bu caminin yapımı sırasında Bolu’dan bir tek işadamını arayıp bir kuruş para istemedim. Toplanan tüm destek kendi kendine toplandı. Bu sebeple tüm halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bolu Belediyesi, Borazanlar Mahallesi’nin ihtiyaçları doğrultusunda inşa ettiği “Zübeyde Hanım Camii” için Kadir Gecesi’nde açılış töreni düzenledi. Türkiye’nin “belediye bütçesiyle inşa edilen ilk ve tek camisi” unvanına sahip olan, modern mimarisiyle de Bolululardan büyük beğeni alan camii, Kadir Gecesi’nde gerçekleşen açılış töreniyle ibadete açıldı.

Bolu halkı açılışa yoğun ilgi gösterdi

Çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen cami açılışında konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda caminin yapımına başladıklarını belirtti.

Özcan, caminin teknik özelliklerinden de bahsederek şöyle konuştu:

“Ben bu caminin yapımı sırasında Bolu’dan bir tek işadamını arayıp bir kuruş para istemedim. Toplanan tüm destek kendi kendine toplandı. Bir müteahhide demiri sen alacaksın, bir müteahhide betonu sen vereceksin demedik. Tamamen gönüllülük esasına bıraktık. Sadece siyasi partilerin genel başkanlarına birer mektup yazdım. Manevi olarak 1’er TL yardımda bulunun dedik. Bu camiye ilk yardımı Sayın Kılıçdaroğlu yaptı. İkinci yardımı İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener yaptı. Üçüncü yardımı Memleket Partisi genel başkanı yaptı. Dördüncü yardımı İmamoğlu yaptı. Camimizin adı neden Zübeyde Hanım Cami oldu? Selanik’in en sofu ailelerinden bir tanesinin kızı olan Zübeyde Hanım, okur yazar olduğundan kuran okurdu. Oğlu Mustafa’nın da din alimi olmasını çok isterdi. Kemal 7 yaşında kuran-ı hatmetti. Ancak Mustafa Kemal annesini dinlemedi. Asker oldu. Vatanı kurtardı. Bugün Ramazan’da orucumuzu rahatça tutabiliyorsak, dini bayramlarımızı rahatça yerine getirebiliyorsak işte bu yiğit kadının dünyaya getirdiği M. Kemal Atatürk sayesindedir. Zübeyde Hanım Darüşşafaka’ya elindeki bütün parasını bağışlamıştır. Her kandil gecesi, Darüşşafakalı bir öğrencinin kuran okumasını vasiyet etmiştir”

Dualarla hizmete girdi

Yapılan konuşmaların ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ismini taşıyan camii, İl Müftülüğü Şube Müdürü Ali Ceylan’ın yaptığı dua ve kurdele kesimi sonrası ibadete açıldı.

Açılış sonrası toplu iftar yemeği verildi

Bolu Belediyesi, açılışın ardından vatandaşlara iftar yemeği de verdi. Camii önünde kurulan masalarda binlerce kişi, ezanın okunmasıyla birlikte, açık havada toplu iftar yaparak, oruçlarını açtılar.

Öte yandan açılışa eşi Meral Özcan ile birlikte katılan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da, orucunu açtıktan sonra, Zübeyde Hanım Camii’nde cemaatle birlikte akşam namazı kıldı.

 

 

 

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mesaj atmak için tıklayın.