Bolu için tarihi gün… Karadere Tüneli’nin açılışı gerçekleşti

Bolu Belediyesi tarafından şehrin içme suyu ihtiyacını karşılaması amacıyla yapımına başlanılan 3 bin 635 metre uzunluğundaki Karadere Tüneli tamamlanarak, açılışı yapıldı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan törende Çele Barajı Projesi ile ilgili de müjde vererek, “Suyun tek başına yetebilmesi için yine DSİ ile ortak yürüttüğümüz bir Çele Barajı Projesi var. Sayın Bakan Yardımcımız ile konuştum. Pazartesi günü itibarıyla talepte bulunacağız.” dedi.

Kent merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Yedigöller Milli Parkı bölgesindeki Karadere sularını Bolu’da musluklarla buluşturması amacıyla Bolu Belediyesi yapılan 3 bin 635 metre uzunluğundaki su tünelinin iç beton kaplama işi tamamlanarak, bugün açılışı yapıldı. Tünelin açılışına, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Vali Ahmet Ümit, Belediye Başkanı Tanju Özcan, AK Parti Milletvekilleri Arzu Aydın ve Fehmi Küpçü ile siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda ilk olarak protokol konuşmaları yapıldı.

Başkan Özcan: “60 milyon TL harcama yapıldı”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan konuşmasında, Karadere İçme Suyu Projesinin önemli bir yatırım olduğunu belirterek, “Bu bir devlet projesi. Benden önceki belediye başkanı tarafından DSİ ile ortak başlatılmış bir proje. Şuanda bulunduğumuz Karadere bölgesindeki suyun tahsisi, 2011 yılında yapılmış. İlk olarak 100 milisaniye olarak yapılmış, daha sonra vekilimiz Fehmi Küpçü’nün de katkılarıyla 250 milisaniyeye çıkarılmış. Bu çok önemli çünkü şehrin güneyi Ankara’nın su havzası, kuzeyi ise İstanbul’un su havzası olarak görünüyor. Bu suyu, İstanbul’un su havzasından çıkartarak Bolumuza kazandıran herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Karadere Tüneli’ne ilişkin teknik bilgiler de veren Özcan, “Bu tünel, yaklaşık 3 bin 700 metre. Bu tünel açılmıştı, yaklaşık 5 metre genişliğinde, 4 metre yüksekliğindeydi ancak iç kaplaması yapılmamıştı. Tünelin açılma maliyeti yaklaşık 32 milyon TL olmuş. İç kaplama maliyeti de kabaca 25 milyon TL civarında tuttu. Yani buraya toplam 60 milyon TL harcama yapıldı. Bundan sonra buraya bir regülatör yapılacak ve deredeki su, tünele aktarılacak. Tünelin içinden 3,7 kilometre boru hattı geçecek. Toplam boru hattı uzunluğu 12,7 kilometre. Devlet Su İşleri bunun yaklaşık 7,7 kilometresini yapmış, geriye 5 kilometre kalıyor. Bu 5 kilometrenin 3,7 kilometrelik kısmı tünelin içinden geçecek. Geriye 1,5 kilometre civarında bir boru döşemesi gerçekleşecek. Regülatörü Nisan ayında yapacağız. Müteahhide gerekli ödenek de aktarıldı. Bu süreçte bize destek veren DSİ ve Sayın Bakan Yardımcımız Fatih Metin’e özellikle teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

“Çele Barajı yapılırsa 10 yıl boyunca şehrin tüm su ihtiyacını karşılar”

Özcan, Karadere sularının tek başına Bolu’nun su ihtiyacını karşılamayacağını da vurgulayarak, “Bu su, çok temiz bir su. Hiçbir katkı maddesi içermiyor. Ancak suyun tek başına yetebilmesi için yine DSİ ile ortak yürüttüğümüz bir Çele Barajı projesi var. DSİ’nin projeye başlaması için belediyeden talep gelmesi gerekiyormuş. Bu talep de yapılmamış, bana geçen hafta bilgi verildi. Sayın bakan yardımcımız ile konuştum. Pazartesi günü itibarıyla talepte bulunacağız. İnşallah kendisi de yatırım programına aldırmaya çalışacağız. Bu projeyi yaparsak, başka bir su kaynağı bulmasak bile en az 10 yıl boyunca şehrin tüm ihtiyacını karşılayacak. Ek kaynaklarla da desteklersek, bundan sonra Gölköy’den su almak zorunda kalmayacağız. Eğer gerçekleşirse Çele Barajı’nı DSİ yapacak, bedelini belediye ödeyecek” ifadelerini kullandı.

Küpçü: “Anlamlı bir açılış vesilesiyle bir aradayız”

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü de anlamlı bir projenin açılışı için bir arada olduklarını belirterek, “Başkanımız Geçmiş dönemde milletvekilliği yaptı, şimdi şehir eminliği yapıyor. Milletin iradesi kutsaldır. Kıymetli bakan yardımcım, milletvekili arkadaşım, sayın valim, il protokolümüz, ticaret odamız, oda başkanlarımız, belediye başkanlarımız, siyasi ayrım gözetmeksizin hizmet noktasında yol devam ediyor. Bugün anlamlı bir açılış vesilesiyle bir aradayız. Kıymetli başkanım söyledi; su önemli bir mefhum ama Gölköy’den ya da Yeniçağa Gölü’nden ya da kaynak olmayan bir sudan cazibeyle getirmediğimiz su vatandaşa maliyetli bir şekilde ulaşıyor. Dolayısıyla cazibeyle, kendi akarıyla gelen kaynak suyu, arıtım ihtiyacı olmayan sular, hem Bolu açısından vatandaşımızın sağlığı açısından anlamlı ve kıymetli hem de vatandaşın su içme maliyeti açısından da keremli, hikmetli ve bereketli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu hizmet anlamlı. Dediğimiz gibi; başta bu hizmetle ilgili emek veren herkese yürekten teşekkür ediyoruz.” dedi.

AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın da konuşmasında, ” Bu projenin fikir babası önceki dönem belediye başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’a, onunla beraber çalışan belediye meclis üyelerini saygı ile selamlıyorum. Allah yaptıkları bu hizmeti hayır kılsın, tüm Bolu’ya tüm milletimize inşallah. Bolu’nun belediye anlamındaki tüm hayır hizmetlerinde çanla başla çalıştığı için değerli milletvekilimiz Sayın Fehmi Küpçü’ye ve bizden önce görev yapan tüm milletvekillerimize, Tarım ve Orman Bakanlığımızın tüm imkânlarını Bolu’ya seferber eden Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin’e, şu an görev yapan ve Bolu halkının vekaletini üstlenen Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’a ve yine şu an görevde bulunan belediye meclis üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Vali Ümit: “Çok önemli bir proje”

Bolu Valisi Ahmet Ümit de programdaki birlik beraberliğe dikkat çektiği konuşmasında, “Bugün çok önemli bir projeyle buluşmuş durumdayız. Burada bulunan herkese teşekkür ediyorum. Her siyasi düşünceden, her değişik yelpazeden insan burada bir araya gelmiş durumda. Bu birlik ve beraberlik çok önemli bir durum. Birlik ve beraberliğimizin bu kadar perçinlenmiş, perçinleşmiş olduğu bugün için buna vesile olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Felsefecilerin çoğuna göre, tabiatın temelinde enasırı erbağ vardır. Yani dört unsur vardır. Hava, su, toprak ve ateş. Su azizdir. Aziz olduğu için bugün herkes bir araya gelmiş durumdadır. Bizim felsefemizde, inanç felsefemizde de her şey sudan yaratılmıştır. Bütün maddenin kaynağı sudur. Onun için suyu koruyan, suyu getiren, suyu götüren, suyu kullanan, suyu tasarruf eden, suyun israfından kaçınan, suyu temiz tutan herkese müteşekkiriz. Herkesi kutlarız.” dedi.

Bakan Yardımcısı Metin: “Allah razı olsun Belediye Başkanımız çok hızlı kararlar aldı”

Törende kürsüye çıkan son isim olan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise projenin bugünlere gelmesinde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın katkısına değinerek, “Rabbim bu günleri bizlere gösterdiği için şükürler olsun. Bolumuzun önemli hizmetlerinden bir tanesi hayallerimizden bir tanesini bugün gerçekleştirme imkanını buluyoruz. Bundan öncede çeşitli çalışmalarında beraberdik. Allah, bütün Bolu’ya hizmet edecek bu güzel hizmeti Haziran’ın sonu inşallah yetiştireceğiz. İnşallah Bolu’yu memba suyuna Bolu Belediyemizle DSİ’mizin ortak çalışması ile buluşturacağız inşallah. Bugün Devlet Su İşleri olarak bundan sonraki çalışmalara başlayacağız. Allah razı olsun belediye başkanımız göreve geldiği günden sonra en önemsediği işlerden bir tanesidir. Özellikle tünelle alakalı bir sorun vardı. O sorunun giderilmesinde ve bugün bu tünelin bu hale gelmesinde çok hızlı bir şekilde kararlar aldı. İşi iyi takip etti ve bu noktada Bolu Belediyesi ile DSİ’in işbirliğiyle de bugün bu hale geldi. İnşallah yine işbirliği ile de DSİ’nin ve Bolu Belediyemizin bu güzel hizmetimizi vatandaşımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Yapılan protokol konuşmaları sonrası Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e desteklerinden dolayı günün anısına hediye takdiminde bulundu.

Ardından Bolu İl Müftüsü Orhan Genç tarafından yapılan dua sonrası Karadere Tüneli’nin açılış kurdelesi kesildi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, AK Parti Bolu Milletvekilleri Arzu Aydın, Fehmi Küpçü ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan daha sonra araçla tünelin içinden geçiş yaptı.

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mesaj atmak için tıklayın.