“Bolu Halkının hakkını almak benim görevim”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan;

“Bolu Halkının hakkını almak benim görevim”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu’da bulunan bankaların hukuka ve imara aykırı olarak şehrin birçok noktasına yerleştirdiği ATM’ler ile ilgili yeni bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamasında vatandaşın kredi kartı gecikmesinde bir saatlik farka bile faiz uygulayan, borcunu ödemediği için vatandaşı icraya verip evini, aracını sattıran bankaların belediyeye karşı yükümlülüklerini yerine getirtmeye kararlıyız” diyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Dolayısıyla Bolu Belediye Başkanı olarak çok kazanan bankalardan halkın hakkını almak benim görevimdir” şeklinde konuştu.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, banka ATM’leri ile ilgili bir basın açıklaması yaparak; tüm bankaların ATM’lerini Bolu Belediye Meclisi’nin tespit ettiği yerlere taşımaları veya imar planlarına işlenmesi için Bolu Belediyesi Encümen’ine başvuru yapmaları gerektiğini belirtti.

Aksi taktirde bu karara uymayan 85 bankamatik için mühürleme işlemi yapacaklarını söyleyen Özcan’ın basın açıklamasından satır başları ise şöyle;

“Parası olana ayrıcalıklı muamele yapılmayacak”

“Son derece haklı olduğumuz bir konu ancak birileri hukuk tanımaz tavır içine giriyor. Biz şunu hep söylüyoruz; parası olana ayrıcalıklı muamele yapılmayacak.  Bizim anlayışımızda herkes eşit. 10 Temmuz 2019 Tarihinde yani seçimden 3 ay sonra Bolu Belediye Meclis toplantısında oy birliğiyle 2019/204 sayılı bir karar alınmıştı. Vatandaşların rahat ulaşabilmesini sağlamak, şehir planlamasına uygun hale getirmek için bankamatik konulabilecek alanlar belirlenmiş ve imar planına işlenmiştir. Bu kararın ekinde planın krokisi de vardı”

“Meclis kararı aylar önce yasa haline geldi”

“Konuyla ilgili imar planı 20.03.2020 tarihinde yirmi bankanın şube müdürlüklerine bildirilmişti. Zorunluluğumuz olmamasına rağmen hem krokiyi hem de imar planını göndermişiz. Aradan geçen bir yıllık süre içerisinde bankalar, karara itiraz etmemiş ve dava da açmamışlar. Böylelikle belediye meclis kararı aylar önce hukuken kesinleşmiş yerel bir yasa haline gelmiştir”

“Ruhsatsız olduğu için mühürledik”

“Arkadaşlar özetle bu kararda neler olduğunu belirteyim; bankaların önündeki bankamatiklerin birçoğu ruhsatsız. Projesinde gösterilmemiş. Bunların projelendirilmesini istedik. Geçen seferki mühürlememiz bu yüzdendi.  Valiliğin arkasında 12 bankamatik var. Yaptığımız sözleşmede tek banka kullanabilir başkasının kullanımına sunamaz demiştik. Çoklu kullanıma devam etmeniz halinde bizimle yeniden anlaşacaksınız. Aksi takdirde sözleşmeyi feshederiz demiştik”

“Kendilerini defalarca bilgilendirdik”

“Hem itiraz etmiyorlar hem dava açmıyorlar hem de kararları uygulamıyorlar. Kararı uygulamayan banka müdürleri iki kez tarafımdan toplantıya çağırılmış. Şifahen durum kendilerine izah edilmiş. Talepleri üzerine ikinci kez 29.01.2021 tarihinde karar ver yapılması gerekenler süre verilerek yeniden kendilerine tebliğ edilmiştir. Ancak bazı bankalar işleme uygun hareket etmeyi reddetmişler. Bazıları da verilen süre içerisinde belediyemizle irtibata dahi geçmemişler”

“Taahhüt sonrası mühür kaldırıldı”

“Bu gelişmeler üzerine belediyemiz yanında bulunan ve belediyemiz ile irtibata geçmeyen iki ayrı bankaya ait bankamatikler imar mevzuatına uygun olarak, ‘bankamatiklerin projeye aykırı olarak imal edildiği’ gerekçesi ile mühürlenmiş ve faaliyetlerine son verilmiştir. İlgili bankalar bu gelişme üzerine belediyemize müracaat ederek proje tadilatı yapmayı kabul ve taahhüt etmişler, bu taahhüt sonrasında, mühürleme işlemi kaldırılmış, ilgili bankalar da proje tadilatı için müracaatta bulunmuşlardır. Yine aynı Belediye Meclis kararı doğrultusunda imar planında bankamatik alanı olmayan yerlerdeki bankamatiklerin, planda gösterilen alanlara taşınması veya mevcut olanların plana işlenmesi için Encümene başvurulması gerektiği defalarca hatırlatıldığı halde bu durumda olan bazı bankalar konuya ilgisiz kalmış, idaremize müracaat dahi etmemişlerdir. Bu sebeple İl Sağlık Müdürlüğü çevresinde bulunan 3 adet ( 3 Ayrı bankaya ait ) bankamatik, anılan gerekçe ile mühürlenerek faaliyetlerine son verilmiştir”

“Bolu kamuoyuna çağrımdır!”

“Bolu kamuoyuna çağrımdır!! Mühürleme işlemlerine konu belediye meclis kararı, Bolu halkı tarafından seçilen belediye meclisi üyelerinin oybirliği ile alınmıştır”

“Bolu halkının menfaatleri gözetilmiştir”

“Karar alınırken Bolu ve Bolu halkının menfaatleri ve şehircilik ilkeleri gözetilmiştir. Bankalar imtiyazlı işyerleri değildir. Ben Bolu Belediye Başkanı olarak pazarcı esnafından, küçük esnaftan, işgaliye vb. ücreti alır iken bankaların yerel yasa niteliğindeki belediye meclis kararına uymaması, en hafif tabirle Bolu halkının iradesine saygısızlıktır”

“Vatandaşı icraya veren bankalar, belediyeye karşı yükümlülüğünü yerine getirmeli”

“Vatandaşın kredi kartı gecikmesinde, bir saatlik farka bile faiz uygulayan, borcunu ödemediği için vatandaşı icraya verip, evini, aracını sattıran bankaların belediyeye karşı yükümlülüklerini yerine getirtmeye kararlıyız. Bazı bankaların bu işlemleri sonucunda faaliyetleri kısıtlanacağı için sorumluluğu belediyemize atmaya çalıştıklarını, bir anlamda yükümlülüklerini yerine getirememelerinin müsebbibi olarak kurumumuzu halkım ile karşı karşıya getirmeye çalışacakları anlaşılmaktadır”

“Bankalar hayır kurumu değildir”

“Bankalar hayır kurumları değildir. Yüksek miktarda kar eden, borçlusuna insaf göstermeyen, kar odaklı şirketledir”

“Halkın hakkını almak benim görevimdir”

Dolayısıyla Bolu Belediye Başkanı olarak çok kazanan bankalardan halkın hakkını almak benim görevimdir. Bankalardan belediyenin maddi haklarının alınması, su indirimi, başta olmak üzere daha ucuz ve kaliteli hizmet anlamına gelmektedir. Alınan kararlar ve tesir edilen işlemler tamamen Bolu halkının hakkını korumaya çalışmaktan ibarettir. Bankalar işi sürüncemeye bırakmadan bankamatikleri belediye meclis kararına uygun yerlere taşımalı veya mevcut yerlerin krokiye eklenmesi talebinde bulunmalı, belediyemize de bedellerini ödemelidir. Biz bu konuda sonuna kadar kararlıyız. Bankaların hukuk tanımaz tavırlarından dolayı bankacılık işlemlerinde aksama yaşanmasının sorumlusu olmayacağımızı, bütün kusur ve sorumluluğun bankalara ait olacağını şimdiden kamuoyuna duyuyorum. Bu konuda Bolu halkından da sabır ve tam destek bekliyorum”

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mesaj atmak için tıklayın.