“Bolu çok özel ve güzel bir şehir” Bangladeş Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam Bolu’ya hayran kaldı

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Bolu Belediyesi ziyaretinde Bolu’nun potansiyeline dikkat çekerek, “Bolu çok özel ve çok güzel bir şehir. Çok fazla fırsatın ve potansiyelin olduğunu düşünüyoruz. Bu potansiyeli Bangladeş’e taşıyabilmek için sıkı bir iş birliği gerçekleştirmek istiyoruz.” dedi.

Bir dizi ziyaret için Cuma günü Bolu’ya gelen Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a nezaket ziyaretinde bulundu. Öğleden sonra gerçekleşen ziyarette Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Bolu hakkında övgü dolu sözler sarf etti.

“Bolu’da çok fırsat ve potansiyel var”

Bolu’da çok fazla fırsatın ve potansiyelin bulunduğunu belirten Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, “Bolu’ya ikinci gelişim. Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bolu çok özel ve çok güzel bir şehir. Çok fazla fırsatın ve potansiyelin olduğunu düşünüyoruz. Bu potansiyeli Bangladeş’e taşıyabilmek için sıkı bir iş birliği gerçekleştirmek istiyoruz.” dedi.

“Atatürk Bangladeş’te çok bilinen bir lider”

İslam, Bangladeş halkının Mustafa Kemal Atatürk’ü yakından tanıdığını da belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Bangladeş’te çok bilinen bir lider. Hepimiz onu çok yakıdan tanıyoruz. Ve bizim ülkemizde, ikinci büyük şehrimizde Mustafa Kemal Atatürk caddesi var. Ayrıca okullarımızdaki derslerin bir kısmında Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümler var. Bizim ulusal şairimiz bile Atatürk ile ilgili şiir bile yazdı. Bangladeş’teki insanlar Türk tarihini, Türkiye Cumhuriyetini ve buradaki yaşam biçimini aslından yakından biliyorlar.”

“Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme karşı başarısı Bangladeş’e örnek olmuştur”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da konuk Başkonsolosa teşekkür ederek, “Türk tarihiyle yakıdan ilgilendiğini görmek bizleri çok mutlu etti. Ben de tarihe meraklı biri olarak Bangladeş’in kuruluş sürecini ve ondan önce yaşadıklarını çok yakıdan takip eden biriyim. Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme karşı başarısının Hindistan’a, Pakistan’a, Bangladeş’e nasıl örnek olduğunu iyi biliyoruz.” dedi.

“Her türlü işbirliğine hazırız”

“Şundan da emin oldun, Türk halkı Bangladeş’i seviyor.” diyen Özcan, sözlerinin devamında Bolu’yla ilgili bilgiler vererek, “Bolu İsviçre’deki Davos’tan daha güzel bir şehir. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ının 2 saat içinde ulaşabileceği bir şehir. Doğal güzellikleri bakımından da Türkiye’nin en güzel ve en yeşil şehri. Ve her yönüyle, özellikle turizm konusunda gelişime çok açık bir şehir. İnşallah önümüzdeki süreçte Bolu’nun hızlı bir şekilde geliştiğini sizlerde göreceksiniz.  Sizinle de her türlü işbirliğine hazırız. Üzerimize düşen ne varsa samimiyetle yerine getireceğimizden emin olabilirsiniz.” diye konuştu.

Özcan, Bangladeş halkının Kurtuluş Savaşı döneminde Türkiye’ye büyük destek verdiğini de söyleyerek, “Şahsınızda tüm Bangladeş halkına teşekkürlerimi sunuyorum, Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milletine verdiği destekten dolayı.” dedi.

Özcan, daha sonra İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam’a günün anısına Köroğlu tablosu hediye etti.

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımıza hoşgeldiniz.

Mesaj için tıklayın.