BOLU BELEDİYESİ 5 YILDA “ÜRETEN BELEDİYE” HALİNE GELDİ

KÖROĞLU TARIMSAL ÜRETİM KOOPERATİFİ VE 2 FABRİKA HİZMETE GİRDİ

TÜRKİYE’DEKİ MANTAR İHTİYACININ YÜZDE 10’UNU BOLU KARŞILIYOR

KÖROĞLU KOOPERATİFİ YÜZLERCE KİŞİYE EKMEK KAPISI OLDU

Bolu Belediyesi kurulan tarımsal üretim kooperatifi ve 2 fabrikayla 5 yılda üreten belediye haline geldi. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Hayata geçirdiğimiz bu ve benzeri projeler sayesinde 5 yılda ‘belediyeciliğin yol ve kaldırım yapmaktan ibaret olmadığını’ herkese gösterdik.” diye konuştu.

Bolu Belediyesi son 5 yılda “üreten belediyecilik” anlayışını benimseyip, Köroğlu Tarımsal Üretim Kooperatifi’ni kurdu ve 2 fabrikayı hizmete açtı. Kooperatif bünyesinde kültür mantarı yetiştiriciliği hamlesi başlatıldı. Bolu, kurulan dev mantar üretim tesisleri ve onlarca sözleşmeli üretici ile 5 yılda Türkiye’deki mantar ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılar hale geldi. Bolu Belediyesi, Anabolu Konserve Fabrikası ve Kıbrıscık Kompost Üretim Fabrikası’nı da Bolu’ya kazandırdı. Bolu Belediyesi kurduğu Konserve fabrikası ile yurtdışına ihracat yapan 2 belediyeden biri oldu. Kıbrıscık’taki Kompost Üretim Fabrikası ise mantar üreticilerinin hammadde ihtiyacını uygun fiyatlı karşılar hale geldi.

“Üreten belediyecilik anlayışını benimsedik”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 5 yılda Bolu Belediyesi’nin üreten bir belediye haline geldiğini söyledi.  Belediyeciliğin yol ve kaldırım yapmaktan ibaret olmadığını vurgulayan Özcan, “Üreten belediyecilik anlayışını benimseyip, Köroğlu Tarımsal Üretim Kooperatifi’ni kurduk. Bu kooperatifle 3 yılda hem üretim yaptık, hem de 150 kişiye istihdam sağladık. Kültür mantarı üreticiliğini başlattık. Boluluların alım garantili kültür mantarı üreticiliğine girip, kazanç elde etmelerini sağladık. Kurduğumuz dev üretim tesisleri ve sözleşmeleri üreticilerimizle sadece 3 yılda Bolu’yu Türkiye’deki mantar ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar hale getirdik. Bunların dışında Anabolu Konserve Fabrikası ve Kıbrısçık Kompost Üretim Fabrikası’nı da Bolu’ya kazandırdık. Onlarca çeşit konserve üretiminin yapıldığı Anabolu Konserve Fabrikası ile Bolu Belediyesi Türkiye’den yurtdışına ihracat yapan 2 belediyeden biri olma başarısı gösterdi. Kıbrıscık ilçemize bugünkü değeriyle 100 milyon TL yatırım yaparak kazandırdığımız Kompost Üretim Fabrikası da kültür mantarı üreticilerimizin uygun fiyatlı hammadde ihtiyacını karşılıyor. Bu tesis ayrıca onlarca Kıbrıscıklı hemşerilerimizi de iş sahibi yaptı. Üreten belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiğimiz bu ve benzeri projeler sayesinde 5 yılda ‘belediyeciliğin yol ve kaldırım yapmaktan ibaret olmadığını’ herkese gösterdik.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mesaj atmak için tıklayın.