Bolu Belediyesi 1000 adet Türk fındığı fidanı dikecek

Türk fındığı neslinin risk altında olduğunu belirten Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Sözcüsü Rasim Özdemir, amaçlarının Türk fındığını gelecek kuşaklara taşımak olduğunu belirterek, “Şuan diktiğimiz fidanlarımız 5-10 yıl sonra büyüyecek. İnşallah işte o zaman bizim çocuklarımız o fındık ağacının altında serinleyip, fındığını yiyecekler.” dedi.

Bolu Belediyesi nesli risk altındaki “Türk fındığı”nı gelecek nesillere ulaştırmak için il genelindeki parklara fındık fidanı dikmeye başladı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarla bu yaz il merkezine bağlı 43 mahalledeki tüm parklara 1000 adet Türk fındığı (Corylus colurna) fidanı dikilecek. Türk fındığını gelecek nesillere ulaştıracak örnek çalışma kapsamında ilk fidanlar bugün Semerkant Mahallesi’ndeki bir parkta toprakla buluştu.

Fidan dikimine Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Sözcüsü Rasim Özdemir ile Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın’da katılarak, işçilerle birlikte ilk fidan dikimlerini gerçekleştirdi.

“Bu fındık türünü gelecek kuşaklara ulaştırmak istiyoruz”

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Sözcüsü Rasim Özdemir burada yaptığı açıklamada, Türk fındığının Bolu için öneminden bahsetti.  Özdemir, “Biliyorsunuz Bolu çikolatasında da kullanılan, bu yöreye has bir fındığımız var. Türk fındığı diye bilinen bu fındık türünü gelecek kuşaklara ulaştırmak istiyoruz. Bu fındığını nesli risk altında. O nedenle eylül, ekim, kasım aylarında fidan dikimlerimizi sürdüreceğiz. Hatta Türk fındığının çoğalmasını sağlamak amacıyla önümüzdeki aylarda vatandaşlarımıza dağıtımını da gerçekleştireceğiz. Şuan diktiğimiz fidanlarımız 5-10 yıl sonra büyüyecek. İnşallah işte o zaman bizim çocuklarımız o fındık ağacının altında serinleyip, fındığını yiyecekler.” dedi.

“1000 adet Türk fındığı dikimi hedefliyoruz”

Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın’da  bu yılki hedeflerinden bahsederek, “Parklarımızda bu yıl yaklaşık 1000 adet Türk fındığı dikimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Fidan dikimi çalışmalarımıza bugün başladık. Nesli risk altında olan (Corylus colurna) Türk fındığının yayılışını arttırmayı ve Bolu için önem arz eden bu türün yok olmasına engel olmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mesaj atmak için tıklayın.