‘Bir kere yerden çöp alan bir daha yere çöp atmaz’

Bolu Belediyesi tarafından çevre temizliği konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak adına ‘Bir kere yerden çöp alan bir daha yere çöp atmaz’ sloganıyla başlatılan dev temizlik kampanyasına ilk olarak Bolu Gazeteciler Cemiyeti üyeleri destek oldu.

Temizlik kampanyasına katılan 60 civarında gazeteci, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile birlikte Hürriyet Caddesi üzerinde 1,6 kilometre boyunca çöp topladı. Kampanya ile ilgili bilgiler veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, amaçlarının çevre temizliği konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak ve Bolu’yu 1 yıl içerisinde Türkiye’nin en temiz kenti yapmak olduğunu söyledi.

Bolu Belediyesi’nin çevre temizliği konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak adına ‘Bir kere yerden çöp alan bir daha yere çöp atmaz’ sloganıyla hayata geçirdiği dev temizlik kampanyasına ilk destek Bolu Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden geldi. Kampanyaya destek kapsamında sabah saatlerinde Kent Meydanı’nda toplanan 60 kadar basın mensubu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir ve Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu ile birlikte Hürriyet Caddesi üzerinde çöp topladı.

“Kampanyaya ilk desteği veren basın mensuplarımız bizleri çok mutlu etti”

Çöp toplama faaliyeti öncesi Kent Meydanı’nda kampanya ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Bir kere yerden çöp alan bir daha yere çöp atmaz sloganıyla başlattığımız kampanyadaki amacımız Bolu’yu Türkiye’nin en temiz kenti haline getirmek ve ayrıca bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmak. Bu kampanyaya ilk olarak şehrimizdeki gazetecilerin katkı vermesi bizi çok mutlu etti. Bundan sonraki süreçte bu tür kampanyalarımız devam edecek. Yarın da tüm belediye çalışanlarımızla birlikte şehrin güney bölgesinde bir çalışma yapacağız. Amacımız az önce de söylediğim gibi temizlikle ilgili hassasiyeti toplumun tamamına yayabilmek. Bu konuda da iddialıyız ve 1 yıl içerisinde Türkiye’nin en temiz kenti neresi diye sorulduğunda Bolu denmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

“Kampanyayı duyar duymaz ilk katılım sağlayanların bizler olmasını istedik”

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu da kampanya ile ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bolu Belediyesi tarafından ‘Bir kere yerden çöp alan bir daha yere çöp atmaz’ sloganıyla başlatılan temizlik kampanyasını duyduğumuzda bizler çok mutlu olduk ve hemen bu kampanyaya dahil olmak istedik. Bazı kesimler tarafından ‘Şehri Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü temizleyemiyor da gazeteciler mi temizliyor’ diye bir espri konusu elbet olacaktır. Ama burada yani bu kampanyadaki asıl önemli olan çevre temizliği bilincini topluma kazandırabilmektir. İçtiğimiz bir sigaranın izmaritini, yediğimiz bir çikolatanın, dondurmanın ambalajını 20 metre ötedeki çöp kutusuna değil de olduğumuz yere atmamanın önüne geçmek için bu kampanyaya hayata geçirilmiştir. Bu açıdan ben bu kampanyanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben bu kampanyayı hayata geçirdikleri için Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’a çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu kampanyanın genişlemesini ve yayılmasını da çok arzu ediyorum. Biz de Bolu’da çalışan gazeteciler olarak bu projeye ilk katılım sağlayanlardan olmak istedik ve bundan sonra da bu kampanya ile ilgili kamuoyunu aydınlatmak adına elimizden geleni yapacağımızı belirtmek istedik. Ben tekrar Bolu Belediye Başkanımıza ve ekibine böyle güzel bir kampanya başlattıklarından dolayı teşekkür ediyorum”

Açıklamaların ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu, Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Gülden Özdemir ve müdürlük personelleri ile 60 kadar basın mensubu Hürriyet Caddesi üzerinde toplam 1,6 kilometre boyunca çöp topladı. Özellikle ağaç dipleri, orta refüjde bulunan çiçeklerin araları ve kaldırım üzerinde gerçekleştirilen çöp toplama faaliyeti yaklaşık 1,5 saat sürdü.

“Vatandaşlarımızın duyarlılığını ne kadar artırırsak o kadar başarılı oluruz”

Çöp toplama faaliyetinin sonunda basın mensuplarına kısa bir değerlendirme yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Ben öncelikle Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Bülent Velioğlu’na ve şehrimizde çalışan bütün basın mensubu arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bugün çok özverili bir çalışma yaptınız. Hepimiz çok yorulduk ve terledik. Şu anda önümüzde bulunan onlarca çöp poşeti toplanan çöpün 5’te 1’i, diğerleri yolda çöp arabasına atıldı. Arkadaşlar şuna dikkat çekmek istiyorum, bu temizlik yaptığımız alan sadece 1 cadde ve bu caddenin toplam uzunluğu 1,6 kilometre. Yani bu kadar kısa bir mesafede bu kadar çöp çıkmış. Bolu’nun cadde ve sokaklarının toplam uzunluğu 3.000 kilometreden fazla. Bu anlamda bugün bu kampanyaya katılan arkadaşlarımız Temizlik İşleri Müdürlüğü personelimizin ne kadar özverili olduğunu da gördü. Yani çöp toplayıcısı, şoförü ve süpürgecisi olmak üzere bizim 150 personelimiz var. Biz bugün yaklaşık 60 kişi 1,6 kilometrelik bir alanda bu kadar çöp çıkarttık. O yüzden vatandaşlarımızı ben daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu kadar kısa bir alandan biz bugün bu kadar fazla çöp topladıysak demek ki yerlere çok fazla çöp atıyoruz. Efendim ben Belediyeye temizlik vergisi ödüyorum istediğim gibi yere çöp atarım. Böyle bir düşünce olamaz. Avrupa’da temizlik vergileri Türkiye’den çok çok fazla ama yere bir adet izmarit atmanın cezası 90 Euro. Biz bu konuda belediye olarak sıklıkla çöp kovası ve izmarit kovası koyalım ama vatandaşlarımız da lütfen elindeki bir çöpü 100 metre taşıyıp çöp kovasına atsın. Bu iş bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum. Bugün gazeteci arkadaşlarımız sağ olsun çok büyük bir duyarlılık göstererek bizlerle birlikte durumu görmüş oldular. Yarın biz tüm belediye personeliyle bu işi devam ettireceğiz. İlerleyen dönemlerde de zaman zaman öğrencilerimizle, zaman zaman sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte bu işi devam ettireceğiz. Başka söylediğimiz gibi biz Bolu’yu Türkiye’nin en temiz kenti yapma konusunda iddialıyız. Ama biz bu konuda ne kadar özveri gösterirsek gösterelim vatandaşlarımızın bu konudaki duyarlılığı artarsa ancak bunu başarabiliriz” diye konuştu.

 

 

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımıza hoşgeldiniz.

Mesaj için tıklayın.