Başkan Özcan, cami bağış kampanyası hakkında gazetecileri ve muhtarları bilgilendirdi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Borazanlar Mahallesi’ne inşa edilecek yeni caminin yapımı için başlatılan bağış kampanyası ile ilgili gazetecileri ve muhtarları bilgilendirdi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Türkiye’de ilk kez belediye bütçesiyle Borazanlar Mahallesi’nde inşa edilecek yeni camii için başlatılan yardım kampanyasına ilişkin sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bilgilendirmeye başladı.

Başkan Özcan, bu kapsamda ilk olarak, Bolu Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ile Bolu Muhtarlar Derneği, Bolu Köy ve Mahalle Muhtarlar Derneği ve Bolu Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti.

Sohbet havasında gerçekleşen ziyaretlerde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, hem BGC yönetim ve üyelerine, hem de muhtarlara, inşasına başlanılacak camii için başlatılan bağış kampanyasına ilişkin bilgilendirme yaptı.

Bilgilendirmede camiyi yapacak ekonomik güçlerinin olduğunu altını çizen Başkan Özcan, buna karşın, birçok vatandaşın kendilerine ulaşarak caminin sevabına nail olmak istediklerini ilettiğini, bu nedenle resmi bağış kampanyası başlattıklarını söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Özcan, “2021 yılında Belediye Kanunda bir değişiklik yapıldı. Belediyelere cami, okul yapmak ve bunların bakım-onarımlarına katkı sağlamak gibi görevler verildi. Bu yasa çıktıktan sonra bizim tespitlerimize göre, Belediye Kanunu’nun 14. Maddesinin B fıkrasına göre, kendi bütçesinden cami yapmak için girişimde bulunan tek belediye biz olduk. Elbette Türkiye’nin dört bir yanındaki belediye başkanları zaten yapılan camilere katkı sağlıyorlar. Ama bu caminin özelliği belediye bütçesinden ve belediye tarafından olması.” dedi.

Başlatılan yardım kampanyasıyla caminin sevabına binlerce kişinin ortak olmasını amaçladığını söyleyen Özcan, “Bizim bu camiyi yapacak ekonomik gücümüz var mı? Var çok şükür. Ama bu fikri ortaya attıktan sonra birçok vatandaşımız karınca kararınca katkıda bulunmak istiyoruz dedi. Biz de ne yaptık? Bolu Valiliği’mize müracaat ettik, böyle bir cami yapıyoruz dedik. Sağ olsun sayın valimiz de izin verdi, 3 kamu bankasında ayrı hesap açtık. ‘Senin de bir camin olsun’ sloganıyla da afişlere çıkıldı. Peki, neden katkı istiyorsun? Katkı vermek isteyenler için katkı istiyorum. Bu caminin sevabına binlerce kişi nail olsun istedik. Kimi gider 1 lira bağışlar kimi gider 100 lira yapar. Bu ekonomik güçle alakalı. Biz bunları ifşa edecek değiliz.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Mesaj atmak için tıklayın.