“Artık 2030 yılına kadar Bolu’nun çöp depolama alanı ihtiyacı yok”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda yapımı devam eden 2. lot alanının 20 gün içinde tamamlanacağını belirterek, “Burası ve bundan sonra yapılacak alanla birlikte 2030 yılına kadar takriben Bolu’nun çöp depolama alanı ihtiyacı bulunmamakta” dedi.

Bolu’nun çöpün toplandığı Bolu Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda ilave 2. Lot alanı için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, beraberinde Belediye Başkan Yardımcıları Feridun Yılmaz, Rasim Özdemir ve Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Gülden Özaydın’la birlikte yapımı devam eden çöp depolama tesislerinin ikinci lot alanında incelemelerde bulundu.

20 gün içinde bitirilmesi planlanan tesisin tamamlanması ile birlikte 2024 yılına kadar çöp depolaması ile ilgili sorun kalmayacağının altını çizen Başkan Özcan, projenin 8 milyon TL maliyeti olduğunu ancak belediye imkanları ile yapıldığı için projenin 3 milyona mal edildiğini, 5 milyon TL’nin belediyenin kasasında kaldığını söyledi.

Bolu Belediyesine ait çöp depolama tesisinin ikinci lot alanı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, alanın 2024 yılına kadar Bolu’nun çöpünü depolayacağını söyledi. Başkan Özcan, “Bolu Belediyesinin ikinci lot alanındayız. Bu gördüğünüz alan yaklaşık 36 dönümlük bir alan. Bu alanın hafriyatı için sadece 25 bin kamyon hafriyat çekildi bu alana düzenlemek için. Bu alan yaklaşık 8 milyon TL’ye mal olan bir yer. Ama biz Bolu Belediyesi olarak, kendi araçlarımızı hafriyatlarda kullanarak bunun maliyetini 3 milyon TL civarına çekmeyi başardık. Buradaki ana maliyetlerden birisi mebranlar. Burası için 3 kat mebran kullanılıyor. Yaklaşık 39 bin metrekarelik bir mebram alımı gerçekleştirdik. Bu dolara endeksli oldukça yüksek bir maliyet. Biz geldiğimizde böyle bir tablo ile karşılaştık. Öbür lot alanımız tamamen dolmuş. Hatta 2016 yılında yapılması gerekiyormuş. Ancak uzun bir süre yapılmayınca bunu tamamlamak da bize nasip oldu. Bu alan 2024 yılına kadar bizim çöpümüzü depolayacak bir alan.” dedi

İkinci lot alanının özellikleri ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunan Özcan,  “Kabaca anlatmak gerekirse, bu çöpler kenardaki alanlara yayılıyor. Altta 3 kat mebran olduğu için herhangi bir şekilde suyun yer altına sızması engelleniyor. Dolayısıyla yeraltı suları zarar görmüyor. Belli bir aşamaya gelince onun üzeri toprakla dolduruluyor. Sonra o sert zemin üzerine ikinci ve üçüncüsü doldurularak devam ediyor. Yine burada yeraltı suları ile ilgili borular var, gaz bacaları yapılacak önümüzdeki süreçte. Buradan sonra bir genişleme alanımız daha var. Yani, bura ve bundan sonra yapılacak alanla birlikte 2030 yılına kadar takriben Bolu’nun çöp depolama alanı ihtiyacı bulunmamakta. Usulüne uygun yapıldığı için ki burası bakanlıktan ruhsatlı. Bakanlığın aradığı tüm şartlar burada mevcut. Çöp alanının çok yakınında bile bir koku da duyulmuyor. İnşallah böyle devam edecek. İleri dönük bizim hayalimiz de şu, BEKAB sahasına çöpümüzü taşıyabilirsek, bu lot alanlarının tamamının üstünü kapatıp, burayı bir yeşil alan olarak hep hayal ettiğimiz ediyoruz. Burada antrenman tesislerinin yapıldığı bir alan olarak değerlendirmek istiyoruz. Şu anda temizlik işlerimiz ve veteriner işlerimize ait olan yerler de çöp depolanan alan. Üzeri kapatıldı ve o şekilde değerlendirildi. İleride bunları sağladıktan sonra tüm bu 250 dönümlük alanı böyle kullandığımızı düşünürsek, burası Bolu’nun güzel yerlerinden biri olacak. Bu lot yaklaşık 8 milyon TL’ye mal olan bir lot. Bolu’muza hayırlı olsun.” diye konuştu.

“5 milyon TL belediyenin kasasında kaldı”

Alanda yapılan çalışmalarda belediyenin kendi imkanlarını kullandıklarını söyleyen Başkan Özcan, bu sayede belediyenin kasasında 5 milyon TL kar elde ettiklerini anımsatarak, “Buraya getirdiğimiz toprağı da bildiğiniz gibi, Orman Bölge Müdürlüğü binasını yapıyoruz, oradan da ciddi bir hafriyat aldık. Orası çok büyük bir bina. Oradaki hafriyatın önemli bir kısmını burada kullandık. Sonuç itibarıyla, tamamen dışarı yaptırsaydık, en az 8 milyon TL’ye mal olacaktı. Ama belediyemizin imkanlarını da kullanarak bunu 3 milyon TL civarına düşürmeyi başardık. 5 milyon TL de belediyemizin kasasında kalmış oldu.” ifadesini kullandı.

“20 günde bitirmeyi hedefliyoruz”

Havaların iyi gitmesi halinde ikinci lot alanındaki çalışmaları 20 gün içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Başkan Özcan, “Önümüzdeki 10 gün yağmur görünmüyor. Hava bu şekilde devam edecek. Bu şekilde devam ederse de 20 günde burayı tamamlamayı hedefliyoruz. Baktığınızda çöp işi zor bir iş. Çukur kazıp, çöpü atalım demekle olmuyor.” şeklinde konuştu.

“İlçelerin çöpleri yeraltı sularını kirletmeye devam ediyor”

Bolu Belediyesi olarak kurallara uygun çöp depolaması yaptıklarını, ancak, çevre il ve ilçelerde vahşi depolamaya devam edildiğini kaydeden Başkan Özcan, ilçelerin çöplerinin yeraltı sularını kirletmeye devam ettiğini söyledi. Özcan, “Çevremizdeki bazı iller ve ilçelerde böyle çöp bertaraf edecek alanlar yok. Şu anda sadece biz Bolu Belediyesi olarak kurala uygun yapıyoruz. Geçen BEKAB toplantısında da suiistimal edilen bir konu vardı ama şu anda vahşi depolama yaptıkları için ve mahkeme kararına rağmen, Gerede, Yeniçağa, Taşkesti ve Mengen Belediyeleri ki, bunlardan 3 tanesi AK Partili belediye. Çevre Bakanlığından büyük bir ceza yeme aşamasındalar. İlçelerin belediye başkanlarının başına gelebilecek olaylardan bu aşamalardan sonra AK Parti il başkanı sorumludur. Milletvekilleri sorumludur. Keza ilçelerin çöpleri Bolu’nun yeraltı suyunu kirletmeye devam ediyor. Bu aşamadan sonra yine gelinen noktadan onların sorumlu olduğunu kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.” dedi.

Başa dön tuşu
Mesaj At...
1
T.C. Bolu Belediyesi
4442658 Whatsapp destek hattımıza hoşgeldiniz.

Mesaj için tıklayın.