Usta Gazeteci Yavuz Donat’tan Başkan Yılmaz’a: “Allah razı olsun Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz”

“Bolu'da var, Ankara'da yok.” Bolu’yu ziyaret eden duayen gazeteci Yavuz Donat izlenimlerini 3 gün boyunca Sabah Gazetesi’ndeki köşesine taşıdı. 4-5 Ağustos 2018 tarihlerinde Sabah Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık ile birlikte şehre gelen Köşe Yazarı Yavuz Donat, kenti Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz eşliğinde gezdi; Belediye yetkilileri, esnaf ve vatandaşlarla biraraya geldi. Bolu’ya geçmişte defalarca geldiğini söyleyen Donat, Bolu Belediyesi’nin çalışmalarıyla Tabiatın Kalbi’nin büyük gelişim ve değişim gösterdiğini belirtti; “Bu şehrin eski halini de bildiğim için Bolu çağ atlamış ve altın çağını yaşıyor diyebilirim. Bolu geleceğin kentidir” dedi.

“Ankara’da yok. Kıskandık”

Konuk gazeteciler Bolu Belediyesi’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü uygulamalarından Güneş Enerjisi Santraline, Bebek Meyve Ormanı’ndan Masal Park’a, Nilüfer Sanat Parkı’ndan Türk Dünyası Uluslararası Köroğlu Parkı Şantiyesi’ne, Asfalt Plenti Üretim Tesisi’nden Büz ve Parke Fabrikası’na, Katı Atık Enerji Üretim Tesisi’nden bölgenin en büyüğü olan modern Hayvan Hastanesi’ne ve Gölcük Gelişim Projesi’ne kadar sayısız projeyi yerinde inceleme fırsatı buldu. 3 gün süren Bolu yazı dizisinde Bolu Belediyesi’nin engelli vatandaşların sosyal hayattan daha fazla pay alabilmesi için hizmete açtığı Engelsiz Çay Bahçesi dolayısıyla Başkan Yılmaz’a “Allah razı olsun” diyen Yavuz Donat; hayran kaldığı Bolu Hayvan Hastanesi’ni “Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ‘Sokaklardaki dostlarımız’ için öyle bir hastane yaptırmış ki, 300 bin nüfuslu Bolu’da var. 5.5 milyon nüfuslu Ankara’da yok. Kıskandık” cümleleriyle anlattı. Başkan Yılmaz’ı Bebek Meyve Ormanı dolayısıyla da kutlayan Donat, belediye bütçesi ile ilgili de  “Bütçe iyi yönetiliyorsa, halkın parası, halka hizmet olarak geri dönüyor” diye yazdı.

Emekli şehri Bolu… 

Muhteşem doğanın kalbinde, vatandaş odaklı belediyecilik hizmetleri sayesinde Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri arasında ilk sıralarda yer alan Bolu için “Emekli şehri” değerlendirmesinde bulunan Donat şunları yazdı:

Bolu… Orman zengini bir şehir… Kayın, meşe, göknar, sarıçam… Yeşillik, baş döndürüyor.
Bolu… Temiz… Yeni caddeler açılmış… “Emekli” şehri… Şöyle ki, buraya tayin edilen memur, “Emekli olunca gitmiyor… Bolu’ya yerleşiyor.”

“Yol açılıyor…”

Usta gazeteci Yavuz Donat, Başkan Alaaddin Yılmaz’ın vatandaşla kurduğu sıcak ilişkiyi de “Bir Belediyecilik Modeli” başlığıyla, şu sözlerle satırlarına taşıdı:

Alaaddin Yılmaz… 2004‘ten bu yana Bolu Belediye Başkanı. Yeni bulvarlar açıyor… Ama “İstimlak” yoluyla değil… “İkna” yoluyla. “Baba” diyor… “Amca… Dayı… Hala… Teyze” diyor… Vatandaşı ikna ediyor… İstimlaka, mahkemeye gerek kalmıyor… Yol açılıyor.

“Darısı bütün belediyelere…”

Bolu Belediyesi’nin, üst yönetim başta olmak üzere, farklı birim ve kademelerinde görev alan kadınların oranı da Donat’ın dikkatinden kaçmadı. Yavuz Donat’ın “Kadının Adı Var” başlığıyla kaleme aldığı değerlendirmeleri şöyle:

Belediyede 4 “Başkan Yardımcısı” var… İkisi kadın. Sosyal İşler Başkanı… O da kadın. Basın Yayın Müdürü… Kadın. Özel Kalem Müdürü… Kadın. Muhtarlık İşleri Müdürü… Kadın. Belediye… “Kadın dolu.” Darısı “Bütün belediyelere.”

“Allah Razı Olsun”

Türkiye’nin 81 ilinde adım adım gezerek vatandaşın beklentilerini, sorunlarını, memnuniyetini ve belediyecilik uygulamalarını köşesine taşıyan Sabah Gazetesi Köşe Yazarı usta gazeteci Yavuz Donat Bolu’nun Engelsiz Çay Bahçesi, Bebek Meyve Ormanı, Hayvan Hastanesi ve şehitlerin adlarını yaşatan parklarını da takdire şayan buldu:

Elazığ‘da… Kültür Park‘ta bir “Kafe” var: “Down Kafe.” Kafeyi down sendromlu evlatlarımız işletiyorlar… Çay, kahve, pasta, limonata… Ne isterseniz var… Temiz ve ucuz. Gittik, gördük, beğendik… Ve geçen yıl yazmıştık. Bolu‘da da “Engelsiz Çay Bahçesi” gördük. İşletenler… “Engelli yavrularımız… Kardeşlerimiz.” Teşekkürler Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz. Allah razı olsun, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz.

Bebeklerin ormanı

Hafta sonunu Bolu‘da geçirdik… Osman Altınışık ile birlikte… Ailece. Gezerken… “Bebek Meyve Ormanını gördük. Belediye “Doğan her çocuk için” bir meyve ağacı dikmiş. “Ormanda” bebeklerin isimleri de yazılı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz‘ı kutladık. Başkan dedi ki: “Her evlenen çift için de çam ya da göknar ağacı dikiyoruz.”

Kıskandık

Elazığ‘a gittik… “Hayvan hastanesi” var… Dört dörtlük. Malatya‘yı gezdik… “Hayvan hastanesi… Tam puan.” Bolu‘ya geldik… “Burada da var ” diye merak ettik.
Var… Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Sokaklardaki dostlarımız” için öyle bir hastane… Öyle bir barınak yaptırmış ki, Bolu’ya yolunuz düşerse görmelisiniz. “Hayvan ambulansı… İlk müdahale… Mikroçip kayıt… Röntgen… Ultrasonografi… Ameliyathane… Ameliyat sonrası bakım ünitesi.” 300 bin nüfuslu Bolu‘da var. 5.5 milyon nüfuslu Ankara‘da yok.”

Sevindik

Park gördük… “Şehitler Parkı.” Pek çok sokağın adı… “Şehitlerin” adları… 15 Temmuz şehidi… Terör şehidi. Ortaokul… 15 Temmuz’da, Ankara‘da şehit olan Özel Harekâtçı Ozan Özen‘in adını taşıyor. Bolu… Şehidini “Parkta, okulda, sokakta… Kalbinde” yaşatıyor.

Borçsuz belediye, borçsuz takım

Yavuz Donat Bolu’da biraraya geldiği yetkililere Belediye’nin ve Boluspor’un mali yapısına ilişkin sorular da yöneltti. Donat aldığı yanıtları köşesine şöyle taşıdı:

Boluspor… Şehrin önemli markalarından. Boluspor Başkanı Necip Çarıkçı’ya sorduk: “Bütçe?.. Kasa?.. Bilanço?.. Banka?.. Borç?” “Hayır hayır, kimseye borcumuz yok… Ne Maliye’ye, ne Sigorta’ya… Ne piyasaya, ne de futbolcuya.” Aynı soruyu ilk karşılaşmada Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz‘a da sormuştuk. “Aynı yanıtı” vermişti: “Piyasaya da, Maliye’ye de, personelime de borcum yok.”Kaynak” yerinde harcanıyorsa… “Bütçe” iyi yönetiliyorsa… Halkın parası, halka hizmet olarak geri dönüyor. Aksi halde… “Devletin… Ya da kulübün… Parası deniz yemeyen domuz.”

Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Yavuz Donat’ın 6-7-8 Ağustos 2018 tarihli köşe yazılarını aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz:

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/donat/2018/08/06/sicagi-sicagina

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/donat/2018/08/07/ekonomiye-can-suyu-piyasaya-ilac

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/donat/2018/08/08/camur-sahada-siyaset

 

Daha fazla göster