Karadere İçme Suyu Tüneli tamamlandı şimdi sıra isale hattında

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz: “Zoru başardık, geriye su isale hattı kaldı” “Musluklarından kaynak suyu akan ilk kent Bolu olacak”

‘Tabiatın Kalbi Bolu’nun merakla beklediği tünel tamamlandı. Bolu’da musluklara kaynak suyu ulaştıracak ve Bolu Belediyesi’nin en prestijli projeleri arasında yer alan Karadere Projesi’nin ilk etabı tamamlandı. 3 bin 674 metrelik uzunluğuyla 2 bin 900 metrelik Bolu Tüneli’ni de geride bırakan Karadere Su Alma Tüneli, kentin 2055 yılına kadar ihtiyaç duyduğu suyun teminini sağlayacak.

Tabiatın Kalbi’ne, tabiatın kalbinden can suyu getirdiklerini belirten Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Daha önce ‘Bolu’ya hizmet için dağları deleriz’ demiştik. Zoru başardık, yapılamaz deneni yaptık. Bugün bu büyük gururu hep birlikte yaşıyoruz. El değmemiş doğallıkta, kaliteli ve sağlıklı Karadere suyunu Bolu’nun musluklarına ulaştırmamıza çok az kaldı. İnşallah devletimizle el ele isale hattı da tamamlandığında Tabiatın Kalbi, çeşmelerinden kaynak suyu akan ilk kent olacak. Yumuşak içimi ve bol oksijenli yapısıyla bu son derece değerli kaynağı kentimize kazandırıp vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. Çünkü Bolumuz, Bolulular her şeyin en iyisine layık” diye konuştu.

Türkiye’nin en uzun su tüneli

 Türkiye’nin en uzun su tünelini açmak için 2 yıl önce ilk adımı attıklarını belirten Başkan Yılmaz “Karadere suyunun şehre getirilmesi projesi şu ana kadar Türkiye’de hiçbir belediyenin cesaret edip yapamadığı büyüklükte bir projedir” dedi. Yılmaz şöyle konuştu:

“Bu büyük proje için 2016 yılında ilk kazmayı vurduk. Tüneli kente yaklaşık 45 km uzaklıktaki Karadere mevkiinde açmaya başladık. Hem giriş hem de çıkıştan kazarak orta noktada buluşturduğumuz tünelde çok şükür ki ışığa ulaştık. Türkiye’nin en uzun su tünelini Bolumuza kazandırdık. Projenin 1’inci etabı olan 3 bin 674 metrelik su alma tünelini tamamladık. Şimdi sıra 2’inci etap olan regülatör ve isale hattının yapımına geldi. İhalemizi Temmuz ayında gerçekleştirdik. İnşallah onaylandığında 40 kilometre uzunluğundaki isale hattını da kısa sürede tamamlayıp bu değerli kaynak suyunu saniyede 293 litre gibi bir hızla kentimize kazandıracağız. ‘Tabiatın Kalbi’ Bolumuz musluklarından memba suyu akan ilk kent olacak.”

2055 yılına kadar Bolu’nun su ihtiyacı karşılanıyor

Karadere Tüneli inşası sırasında yeni kaynak sularına ulaştıklarını söyleyen Başkan Yılmaz “Bolumuzun ne kadar zengin bir doğa hazinesine sahip olduğunu gördük. Yeni kaynaklar keşfettik. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Bolu’yu bir dünya şehri yapmak için gayret gösteriyor, hep ileriye bakıyor, geleceği planlıyoruz. Tabiat nimetlerinin ortasında, suyun kuyudan içildiği bir dönemden, memba suyunun musluklara ulaştığı bir döneme geldik. Bolu ancak dünyanın gelişmiş kentleriyle kıyaslanabilecek bir yerdir. Artık kentimizin 2055 yılına kadar su teminini garanti altına alıyoruz. Nüfusumuz hiçbir zaman 350 bini aşmayacak ama biz 1 milyonluk nüfusa yetecek su planlamamızı yaptık. Karadere Tünelimizi Çele Barajı’yla da birleştirdiğimizde nüfusumuz 1 milyon dahi olsa ‘Tabiatın Kalbi’nde su sıkıntısı çekmeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Daha fazla göster
Başa dön tuşu