“Bozkırın Bilgesi” Aytmatov, Bolu’da anılmaya başlandı

Türk dünyasının önemli yazarlarından "Bozkırın Bilgesi" ünvanlı Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yılında Bolu’da gerçekleşen etkinliklerde anıldı. Ünlü yazarın oğlu Askar Aytmatov'un da katılımıyla gerçekleşen etkinlikle ilgili konuşan Bolu Belediye Başkanı Yılmaz, "Bu yıl, Cengiz Aytmatov yılı ilan edildi. Dolayısıyla bu yılı Türk dünyasının yetiştirdiği kültürel büyükleri anma, algılama ve sahiplenme yılı olarak adlandırmak lazım" dedi.

Bolu’da “Doğumunun 90. yılında Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” programı düzenlendi.

Bolu Belediyesi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Anadolu Mektebi işbirliği ile AİBÜ Kampüsü Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinliklerin açılış programına, Bolu Valisi Aydın Baruş, Kırgız Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Ibragim Dzhunusov, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, eski Tarım Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, TÜRKSOY Kırgızistan Ülke Temsilcisi Kojigeldi Kuluev, Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, TÜRKSOY temsilcileri, akademisyenler, daire müdürleri, yurt içi ve dışından gelen öğrenciler katıldı.

Vali Baruş: “Aytmatov, 20. yüzyılın Türk kültür dünyasına hizmet eden en önemli yazarlarından”

TÜRKSOY tarafından düzenlenen resim sergisinin açılışının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Vali Ayın Baruş, Türk dünyası ve tüm dünyanın en önemli yazarlardan biri olan Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılı kapsamında düzenlenen programın açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Aytmatov, 20. yüzyılın Türk kültür dünyasına hizmet eden en önemli yazarlarından birisi. Fikirleri ve düşünceleriyle yeni nesillere içinde yaşamış olduğu kültürü, değerlerini, fikriyatı veciz bir şekilde yansıtan eserler sergilemiş bir yazar.” diye konuştu. Vali Baruş, program kapsamında özellikle üniversite ve liselerde paneller ve söyleşilerin düzenleneceğini, buralarda Cengiz Aytmatov’u, eserlerini inceleyen bilim insanlarının gençlere bilgiler vereceğini kaydetti.

Belediye Başkanı Yılmaz: “Türk dünyası kendi değerlerine sahip çıkıyor”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da Türk dünyasının yavaş yavaş kendisini keşfettiğini dile getirerek, “Türk dünyası kendi değerlerine sahip çıkıyor. Bu yıl Cengiz Aytmatov yılı ilan edildi. Dolayısıyla bu yılı Türk dünyasının yetiştirdiği kültürel büyükleri anma, algılama ve sahiplenme yılı olarak adlandırmak lazım. Bu sadece bu yıla ait değil. Aytmatov, eserleri çok fazla dile çevrilmiş önemli ve özel bir şahıs. Büyük zulümler görmüş. Kültürel anlamda edebiyat anlamında herkesin kabul ettiği dev bir şahsiyet.” ifadelerini kullandı.

– 27 oturumda 110 öğrenci Aytmatov’u anlatacak

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güçlü de 24-27 Nisan’da Bolu ve Türk dünyasının “Kültür Başkenti” seçilen Kastamonu’da, doğumunun 90. yılında Cengiz Aytmatov’u bir şölene dönüştürerek, bir anma programı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Düzenlenen etkinliğin TÜRKSOY desteğinin yanında Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TİKA ve benzeri kuruluşların katkıları ile gerçekleştirildiğini anlatan Güçlü, “Burada 30’a yakın şehirden 2 binin üzerinde Cengiz Aytmatov’u okuyan öğrencilerimiz var. Bu iki şehrimizde 27 oturumda 110 kadar öğrenci Aytmatov’u anlatacak.” dedi.

Özbekistanlı üniversite öğrencisi Gulina Yusupova, programda Cengiz Aytmatov’un kitabının özetini anlatacağını kaydederek, “Onu da masallardan sonra beyaz gemi olarak adlandırdım. İlk etapta Aytmatov’un hayatından, eserler nasıl ortaya çıktı ve sebeplerinden bahsedeceğim. Ondan sonrada beyaz gemi özetinden bahsedeceğim.” dedi.

Açıklamaların ardından panelistler tarafından “Doğumunun 90. Yılında Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov” anlatılmaya başlandı. Panel başkanı Nasteren Buhara ve panelistler Abdulkadir Çakır, Maroof Alam, Keremet Toktobaeva, Meltem Sepetçi “Bozkırın Bilgesi” olarak tanınan Aytmatov hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Gerçekleştirilen panelin ardından protokol üyeleri de, salondakilere hitap ederek günün anlam ve önemi hakkında birer konuşma gerçekleştirdiler.

Haber/Fotoğraf: Hakan KAPUCU

Daha fazla göster