Başkan Yılmaz, Köroğlu Yazarlık Okulu kapanış törenine katıldı

Bolu’da geleceğin yazar ve şairlerinin yetiştirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan Köroğlu Yazarlık Okulu projesinin ikincisinin kapanış programı yapıldı. Proje kapsamında 71 ortaöğretim öğrencisi bir eğitim yılı boyunca şiir, portre, güzel sanatlar, hikâye yazarlığı ve deneme kategorilerinde birbirinden önemli yazar ve akademisyenlerden ders aldı.

Türk dünyasının ortak kahramanı, ünlü halk ozanı Köroğlu adına Bolu Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bolu Belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi iş birliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Köroğlu Yazarlık Okulu” projesi, Solmaz – Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde düzenlenen kapanış programı ile sonlanırken, okula katılan öğrenciler de sertifikalarını aldı.

Geleceğin yazar ve şairlerinin ortaya çıkartılması hedeflenen projenin kapanış programına Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, yazarlar, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programda ilk olarak proje kapsamında gerçekleşen çalışmalarla ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Ardından protokol konuşmaları yapıldı.

“Okulumuz 1 eğitim yılı sürdü

“Köroğlu Yazarlık Projesinin ayrıntılarını katılımcılarla paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Köroğlu Yazarlık Okulu projesinin ikincisinde geçen süreçte şiir, hikaye, deneme, güzel sanatlar ve portre atölyesinde çalışma yaparak her ay medeniyet söyleşileri gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu okulun öğrencilere çok şey kattığını da sözlerine ekleyen Cengiz, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkan Yılmaz: “Bizler emrinizdeyiz”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Böyle güzel ve yararlı bir projeye destek verdiğimiz için mutluyum. Önümüzdeki süreçte Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yapacağı eğitim ve çalışmalara Bolu Belediyesi olarak her türlü yardımı yapmaya hazırız. Bu projeye gönül veren tüm öğrencilerimizi kutluyorum. Allah bu çalışmalarınızı daim eylesin. Bu akademi gelecekte dünya çapında bir sanatçı olmanıza yardımı olsun. Emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

“Çok okumamız, kültür mirasımızı oluşturan eserleri iyi anlamamız lazım”

Bolu Valisi Aydın Baruş ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Köroğlu Yazarlık Okulu Projesi gençlerimizin bu şuurun artırılması ve kültürümüzün kaynaklarını oluşturan eserlerin daha iyi anlaşılabilmesi açısından bilinçli gençler yetiştirmek için çok önemli bir proje. Projeye hocalarımız gönüllü olarak katkı sağladılar, sizlerle tecrübelerini paylaştılar, sizlerin de başarılı birer yazar olmanız için çok önemli katkılar verdiler. Bizler bu projenin başlangıcından beri Valilik, Belediye, Üniversite ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte sizlere nasıl daha iyi olanaklar sunulur bunun çabasını gösterdik. İnşallah bundan sonra da proje devam edecektir. Çünkü bu projenin geleceğin çok önemli yazarlarını, şairlerini, sanatçılarını ortaya çıkaracağına inanıyorum. Kültürün görsel sanatlar tarafı olduğunu da unutmayalım. Bu anlamda geçmişten miras alıp bugün sahip olduğumuz kültürü gelecek nesillere aktarmak konusunda görsel sanatların da büyük katkısı olacaktır. Biz geçmişimizde gerçekten çok büyük bir kültür mirası aldık ama ona layıkıyla sahip çıkamadık. 1890’lı yıllarda Türkçe’den İngilizce’ye çevrilerek yazılan bir sözlük yaklaşık 90 bin Türkçe kelimeyi içeriyordu. Bu sayı 20. Yüzyılda 15 binlere kadar düştü. İşte biz o eşsiz kelimelerimizi şimdi daha fazla genişletme çabasında olmamız lazım. Esas amacımız bu olmalı ve bunun için de çok okumamız, kültür mirasımızı oluşturan eserleri iyi anlamamız lazım. Sizlerin bu anlamda şuurlu olduğunuzu görmek bizleri mutlu etti. Kültürümüzün devamlılığının sağlanması açısından sizin gibi gençlere sahip olmak bizler için şanstır. Projeye değer katan değerli hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. Projede emeği geçen Belediye ve Milli Eğitim yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Projeye katılarak değerli eserler ortaya koyan gençlerimizi de tebrik ediyorum”

Okulu tamamlayan öğrenciler belgelerini aldı

Yapılan konuşmaların ardından ise okulu tamamlayan 71 öğrenciye katılım belgeleri verilirken, projede emeği geçen yazarlar ve koordinatörlere de teşekkür belgeleri verildi.

Daha fazla göster