“Ahşap Oyma ve Naht Sergisi” açıldı

Bolu Belediyesi Bolu Araştırmaları Merkezi Sorumlusu İsmail Şentürk, Bolu Belediyesi (BOLMEK) ahşap atölyesinde yetiştirdiği öğrencilerle birlikte yaptıkları eserlerden oluşan “Ahşap Oyma ve Naht Sergisi Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde açıldı.

 

11 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek olan serginin açılışına, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan yardımcıları Emine Davarcıoğlu, Zerrin Biçen, CHP Bolu Belediye Başkan Adayı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, kurum müdürleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“Bu Çalışmaları Daha İleri, Daha Güzel Atölye İmkanlarına Kavuşturalım”

Sergi açılışında konuşma yapan Bolu Belediyesi Bolu Araştırmaları Merkezi Sorumlusu İsmail Şentürk; “Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü (BOLMEK) ahşap atölyesi “Ahşap Oyma ve Naht Sergisi” açılış törenine hoş geldiniz. Bundan 3 yıl önce yine ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz ile birlikte açılışını yaptığımız ahşap atölyemizde yapmış olduğumuz sanat eseri, tablolarımızı bugün sergileme imkanı bulacağız sizlere. Sırası gelmişken, bizim çalışmalarımızda her zaman destek olan eşim, kızlarım başta olmak üzere, Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’a teşekkür ediyorum ve tüm kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü’ kutluyorum. Yine yarın akşam ‘Regaip Kandili’ var ve tüm inananların kandillerini kutluyorum. Küçük kızım Serra doğduğunda Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz ziyaretimize geldiğinde, teşekkür ederiz kendisine her zaman iyi günümüzde kötü günümüzde kendisi hep yanımızda oldu. Kendisinin şöyle bir talebi oldu bizden. Evde yapmış olduğumuz çalışmalarımızı gördüğü zaman ‘İsmail sana bir atölye açalım. Bu çalışmaları da daha ileri, daha güzel atölye imkanlarına kavuşturalım, insanlara duyuralım.’ dediğinde bize duyarsız kalmak yakışmaz. O zaman atölyemizi kurduk. Kendisinden Allah razı olsun. Benim öğrencilerimle birlikte; Orhan Akın kardeşim, Ramazan Yerlikaya, Bahar Yılmaz, Tunahan Öztürk, Miraç Kavas burada. İki öğrenci kardeşim Alperen Güldemir Mudurnu’da, Emir Dursun Gerede’de okudukları için sergi açılışına yetişemediler. El emeği, göz nuru, 3 yıldır yapmış olduğumuz 44 adet çalışmayı buraya getirdik. Sizlerin duygu ve düşüncelerine açacağız inşallah. Ben tekrar katıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum.”diye belirtti.

“Sanatçı Olmak Her Babayiğidin Harcı Değil.”

Sanata duyarlı bu kadar çok insanlarla bir arada olmaktan duyduğu mutluğu dile getirerek sözlerine başlayan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Biz belediye başkanı, milletvekili, idareci, başkan yardımcısı olabiliriz ama sanatçı olmak her babayiğidin harcı değil. Orada bir Allah vergisi var. Sanatçı yetiştirmekte öyle, kolay değil, bir uğraştır. Tabi Bolu Belediyesi olarak halk eğitim ile beraber açtığımız kurslarda 17 bin Bolulu insana dokunduğumuzu ve bununda %70’inin Bolu Belediyesi öncülüğünde olduğunu söylersek, geldiğimiz nokta az bir nokta değil. Bu sayede daha çok bayanlar bir iş üretiyorlar. Müthiş bir iş üretiyorlar ve rabıta oluyorlar. Müthiş dostluklar oluşturuyorlar ve bu dostluklar sayesinde günler yapıyorlar. Eskiden aile, komşuluk ilişkileri vardı. Şimdi artık gönül ilişkileri bu şekilde oluyor. Öyle çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Tabi bu çalışmaları bütün belediyeler yapıyorlar ama tabi birde bunun üst mekanizmaları lazım. Ebruyu herkes veriyor ama birde icazetli ebru, icazetli hat, bunlara doğru geçtik. Yani biz bir üst model çalışıyoruz. Yani önce ilkokul bitiyor, sonra orta başlıyor, derken doktora gibi üstüne doğru gitmenin yollarını arayacağız. Biz bu amaçla bu çalışmaları yürüttük ve bu konuda da ekibimizin inanması lazım, bizim böyle inanmış bir ekibimiz var. Başta başkan yardımcımızdan müdürümüze kadar geçen serüvende, böyle bir çalışma yapıyoruz.” diye ifade etti.

“Hattat Emin Barın’ın Kalemiyle Yazdığını İsmail Ahşapla Yapıyor.”

Başkan Yılmaz konuşmasına; “Tabi burada İsmail’in yeri çok farklı, İsmail herkesin yaptığı işle uğraşmıyor. Çok farklı bir işle uğraşıyor. Hattat Emin Barın’ın elindeki kalemiyle, işte son devrin en büyük hattatı ve Bolulu.  Hattat Emin Barın’ın kalemiyle yazdığını, İsmail ahşapla yapıyor. Yani bu çok özel bir şey ve bunu yapanda Türkiye’de öyle çok fazla insan yok. Siz severseniz bununla uğraşırsınız ve bir neticeye gidersiniz. Ben tabi vakitlerini bu tür güzel şeylerle geçirenleri yürekten kutluyorum. Boş kaldığım her sürede onları dolaşmaya çalışıyorum. Bakıyorum işte 65 yaşındaki bayanlar gelmiş orada ve çokta enteresan şeyler yapıyorlar. Şuan halk eğitimin ve bizim müşterek yaptığımız kurslarda el emeği, göz nuru o kadar ok şey var ki işte bunlar içinde bir bölgeyi tamamen bunların sergilenme, üretim ve pazarlama yeri olarak değerlendirmeye çalışıyoruz. Eğer bunu başarabilirsek Türkiye’de bir ilki başarmış olacağız. Şimdi Bolu’ya, Abant’a, Gölcük’e, Yedigöller’e gelen birçok insan var. Onlar Bolu’ya nasıl gelecek diye herkes lafını eder. Biz hiç laf etmedik. Hep başladık, başarılı olduk ama başarılı olamadığımız şeylerde oldu. İnşallah bunlar bizim tanıtımımızda ve başarımızda önemli roller üstlenecek. Bu konuda İsmail’in yaptığı şey, ekibiyle beraber bana göre diğerleriyle kıyaslanamayacak özellikte bir çalışma. Ben tabi İsmail gibi insanların çoğalmasını yürekten arzu ediyorum.”diye belirterek devam etti.

“Bir Yandan Bülbül Ötüyor, Bir Yandan da Beethoven’ın 9. Senfonisi’ni Çalıyor.”

Ressam Orhan Ersoy’un çok önemli bir kayıt yaptığına değinen Başkan Yılmaz; “Burada bir hocamız var. Bolu’nun yetiştirdiği ünlü ressamlardan Orhan Ersoy hocamız, akşam bir bakıyor, kapısının orada bir bülbül ötüyor. Hemen o arada tabi o günün şartlarında kaç yıl olduğunu bilemem, teybi çıkartıyor ve Beethoven’ın 9. Senfonisi’ni çalarak, bülbülle o iletişimi kurduruyor. Bir yandan bülbül ötüyor, bir yandan da Beethoven’ın 9. Senfonisi’ni çalıyor ve bunu da ayrıca kayıt ediyor. Bunu hangimiz yapabiliriz. Hangimiz bunu düşünebiliriz. İşte bunlar çok özel insanların yaptığı şeyler. Bizler sadece bu özel insanlara yol açabiliriz. Ama bu özel insanlar Allah’ın özel yarattığı insanlardır diye düşünüyorum ben. Onun için böyle özel insanların Bolu’muzdan çoğalmasını, önlerinin açılmasını, onlar vasıtasıyla da çok ciddi bir sistemin kurulmasını gönülden arzu ederek bazı çalışmalara başladık. Seben’de Türk Dünyasının müzisyenleriyle ilgili bir toplantıda ben şunları söylenmiştim. ‘Aşık Veysel, Neşet Ertaş hatta Ali Ekber Çiçek bunlar dedim, normal insanlar değil. Bunlar tasavvuf ehli insanlar. Siz tamamen sessiz sakin adamların yazdıklarını ve okuduklarını dinlerseniz orada bir deryanın olduğunu, tasavvufi bir derinliğin olduğunu hissedersiniz. Bu özel yarattığı insanların böyle bir sergisini açmaktan dolayı ne kadar gurur duyduğumu, ne kadar mutluluk duyduğumu bilesiniz diyorum. Allah onların sayısını artırsın. ”diye belirtti.

Daha fazla göster
Başa dön tuşu