Zabıta Müdürlüğü 2017 yılı faaliyetleri açıklandı

Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, 2017 yılında yaptığı çalışmaları kamuoyu ile paylaştı.

Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün 2017 yılı faaliyet raporu açıklandı.  Zabıta Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; 1 Ocak – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 793 adet işyerine ruhsat verildi. Ticari işletmelere yönelik uygulamalarda ayrıca, çeşitli tarihlerde yapılan denetimlerle 2 bin 383 işyeri denetlendi.

“Günlük kiralık” evler mercek altına alındı

Kamuoyunda 1+1 olarak bilinen günlük kiralık evleri de mercek altına alan Zabıta Müdürlüğü ekipleri,  gelen şikâyetleri dikkate alarak, farklı zamanlarda gerçekleştirilen denetimlerle günlük kiralandığı tespit edilen 105 adet 1+1 daireyi mühürledi.

Trafik ihlallerine af yok

Hatalı park, kaldırım ihlali gibi çeşitli ihlallerde bulunan 2 bin 41 araca, Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri tarafından cezai işlem uygulandı.

Öğrencilere trafik kuralları anlatıldı

Trafik ekibi tarafından ayrıca, 2017 yılında 42 okulda toplam 3 bin 305 öğrenci, oluşturulan trafik eğitim otobüsünde temel trafik kuralları hakkında bilgilendirildi.

Terminal dışı indi-bindiye geçit verilmedi

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmaların hareketlerini de 7/24 gözlem altında tutan zabıta ekipleri, şehirlerarası terminale giriş yapmayarak, terminal yakınlarında yolcu indirme-bindirme yapan 171 adet otobüse ceza yazdı.

Bin 43 kişiye Kabahatler Kanunu’ndan işlem yapıldı

Bolulular için 7/24 mesai yapan ekipler, ayrıca ruhsatsız faaliyette bulunma, kaçak su kullanımı, çevre kirliliği gibi sebepler nedeniyle bin 43 kişiye 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereğince işlemde bulundu.

186 dilenciye işlem yapıldı

Dilencilere de göz açtırmayan Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, özellikle cami çıkışlarında ve şehrin işlek caddelerinde vatandaşlardan duygu sömürüsü ile para dilenen 168 dilenciye ‘Kabahatler Kanunu’ gereğince cezai işlem uyguladı.

114 asker ailesinin başvurularını gerçekleştirdi

Evlatları askerde olan, maddi durumu kötü ailelere Bolu Belediyesi’nce destek olunurken, Zabıta Müdürlüğü ekipleri 114 kahraman Mehmetçiğin ailesi tarafından yapılan başvuruları bizzat alarak, gerekli işlemlerini gerçekleştirdi.

Toptancı hali 7/24 göz hapsinde

2017 yılında Bolu Toptancı Haline 54 milyon 255 bin 731 ton yaş meyve sebze girişi oldu.  Bolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehrin dört bir yanında satışa çıkacak yaş meyve-sebzeleri halk sağlığı açısından denetleyerek, önemli bir çalışmaya imza attı.

Mahalle Zabıtalarından rekor tespit

43 mahallede hizmet veren mahalle zabıtaları ise yıl boyunca toplamda 6 bin 653 olumsuzluk tespit etti. İlgili müdürlüklere iletilen olumsuzluklar kısa sürede çözüme kavuşurken,  mahalle zabıtaları, mahallelerin daha da güzelleşmesi için önemli rol üstlendiler.

7 bin 951 kişinin talep ve şikâyeti dikkate alındı

Yine 153 Alo Zabıta hattı, 444 26 58 numaralı çağrı merkezi ve Whatsapp iletişim hattı üzerinden 7 bin 951 adet talep geldi. Zabıta müdürlüğü ekipleri, vatandaşların şikayet ve taleplerini hızla işleme alarak, en kısa sürede çözümünü sağladı.

Haber: Hakan KAPUCU

Daha fazla göster