Site İçi Arama
Kent Bilgi Sistemi

İnteraktif

İlan

 

 

İstatistikler
Toplam: 1801453
Aktif: 48
Bugün: 941
Dün: 3295

Bolu Belediyesi'nden bir ilk: Engelsiz Kent Projesi

İlklere imza atmaya devam eden Bolu Belediyesi, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdi. ‘Engelsiz Kent Bolu’ Projesi kapsamında mimar, mühendis ve teknik ekibe TSE Eğitimi verildi.

Bolu Belediyesi’nin önderliğinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Dernekler İl Müdürlüğü’nün proje ortağı olduğu Engelsiz Kent Bolu Projesi’nde mimar, mühendis ve teknik ekibe TSE Eğitimi verildi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan mali destek almaya hak kazanan “Engelsiz Kent Bolu” projesi kapsamında TSE eğitimi alan kursiyerlere Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan bir törenle sertifikaları verildi.

Düzenlenen törene, Belediye Başkan Vekili Burak Balaban, Başkan Yardımcısı Abdulkadir Key, TSE Bolu İl Temsilcisi Mithat Yılmaz, TSE Ankara Ofisi Eğitimcisi İrfan Erdem, kursiyerler ve davetliler katıldı.  Törende ilk olarak Proje Koordinatörü Burcu Şimşek törene katılanlara projeyle ilgili bir sunum yaptı.

Otobüs duraklarında sesli ve görüntü bildiri sistemi

Burcu Şimşek yaptığı sunumda, Engelsiz Kent Bolu Proje kapsamında oluşturulacak olan pilot bölgedeki çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Görme engelliler için hissedilebilir sarı yüzey uygulamasıyla beraber 7 adet otobüs durağında sesli ve görüntü bildiri sistemi kurulacağız. Otobüs duraklarının fiziki şartlarında (tutunma barları, sarı parlak şerit, tekerlekli sandalye yeri, kabartmalı harita ve rampalar) düzenlemeler yapacağız. Pilot bölge içinde standartlara uygun otopark alanları ve hemzemin yaya geçitleri yapılacak. Ayrıca Pilot Bölge içinde kalan alanda sesli uyarı yapan trafik ışığı, trafik işaret ve işaretlemelerinde standartlara uygun düzenlemeler yapacağız.”

Şimşek, daha sonra projeyle ilgili öncelikli olarak İl genelinde çalışma ve denetim komisyonu oluşturulacağı söyledi. Şimşek, “Pilot bölge içinde fiziki düzenlemeler yapacağız. Engelsiz Ulaşım destek Masası kurarak hedef kitleye tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları yapacağız” dedi.

 “Bolu Belediyesi’nin bu projesi diğer belediyelere örnek olacak”

Sunumun ardından TSE İl Temsilcisi Mithat Yılmaz, verilen eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu. Mithat Yılmaz, “Türkiye’de ilk defa böyle bir projeyi başlatan ve bu projeye gerekli her türlü desteği veren Bolu Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bolu Belediyesi’nin çok genç ve dinamik bir ekibi var. Bu ekip Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan biz bu projeyi yaparız diyerek koparıp almış. Çok güzel bir çalışma. Pilot bir çalışma olarak başlasa da yakın zamanda Bolu’nun bütününü kapsayacağına inanıyorum. Ben, Türk Standartları Enstitüsü’nün bu eğitiminin birçok belediyeye örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

“Bir ilki daha başardık”

Belediye Başkan vekili Burak Balaban, Her bireyin birer engelli adayı olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “1 Haziran 2013 tarihinde Belediye İmar Yönetmeliği yayınlandı. Yönetmeliğin güncellenen kısmında yer alan TS Madde 26’da bina girişleri ve rampalarında engellilerin erişimine yönelik TS standartlarına uyulur ibaresi yer almakta. Yönetmelikte geçen maddeyi bizim bu çalışmamıza entegre edeceğiz.  Bu adımdan sonra da erişilebilir engelsiz kent çalışma ve denetim komisyonumuzu oluşturacağız. Yine bu kursu başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazananlar bu komisyonda görev alacaklar. Bir ilki daha başarmanın onurunu ve gururunu yaşıyor, sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerimizi de tebrik ediyorum” dedi.

Bolu Belediyesi Basın Yayın \ Fırat ÖZTEKİN

 

 

   

 

Haber tarihi: 19 / 06 / 2013
Haber Okunma: 2543
Haber Yorumları: 0
Önceki: Vefat ilanları-20.06.2013
Sonraki: 19.06.2013 Su Analiz Raporu


Fotoğraf Galerisi
Haber ve Duyurular
02.07.2016 VEFAT İLANLARI
Tarih: 02/07/2016
RAFİYE GÖREN Bahçeköy halkından (Merhum) Patatesçi Ahmet GÖREN'in eş... Devamını oku...
01.07.2016 SU ANALİZ RAPORU
Tarih: 01/07/2016
ARITILMIŞ SU Tarih 01.07.2016 Saat     09:00 13:00 16:00   &n... Devamını oku...
500 kişi yer sofrasında bir araya geldi
Tarih: 01/07/2016
500 KİŞİ YER SOFRASINDA BİR ARAYA GELDİ Bolu’nun Sandallar Mahallesi’nde hayırseverle... Devamını oku...
Mega projelere Korelilerden tam not
Tarih: 01/07/2016
MEGA PROJELERE KORELİLERDEN TAM NOT Türkiye’nin farklı şehirlerinde deponi gazından el... Devamını oku...
01.07.2016 VEFAT İLANLARI
Tarih: 01/07/2016
YAKUP KESKİN Karacaağaç Mahallesi sakinlerinden Huri Keskin'in eşi, Mehmet Arif, Esat Kesk... Devamını oku...
“Tüm İslam Âleminin Kadir Gecesi mübarek olsun”
Tarih: 01/07/2016
“Tüm İslam Âleminin Kadir Gecesi mübarek olsun” Bolu Belediye Başkanı... Devamını oku...
30.06.2016 SU ANALİZ RAPORU
Tarih: 30/06/2016
ARITILMIŞ SU Tarih 30.06.2016 Saat     09:00 13:00 16:00   &n... Devamını oku...
Hasta ziyaretleri devam ediyor
Tarih: 30/06/2016
Hasta ziyaretleri devam ediyor Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz çeşitli hastalık, kaz... Devamını oku...
Başkan’dan personele bayram öncesi müjde
Tarih: 30/06/2016
Başkan’dan personele bayram öncesi müjde Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ... Devamını oku...
Bayram tatilinde vezneler açık olacak
Tarih: 30/06/2016
Bayram tatilinde vezneler açık olacak Bolu Belediyesi, Ramazan Bayramı’nın dokuz (9)... Devamını oku...

   Tüm haberler