Site İçi Arama
Kent Bilgi Sistemi

İnteraktif

İlan

 

İstatistikler
Toplam: 885634
Aktif: 10
Bugün: 264
Dün: 1969

Bolu Belediyesi'nden bir ilk: Engelsiz Kent Projesi

İlklere imza atmaya devam eden Bolu Belediyesi, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdi. ‘Engelsiz Kent Bolu’ Projesi kapsamında mimar, mühendis ve teknik ekibe TSE Eğitimi verildi.

Bolu Belediyesi’nin önderliğinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Dernekler İl Müdürlüğü’nün proje ortağı olduğu Engelsiz Kent Bolu Projesi’nde mimar, mühendis ve teknik ekibe TSE Eğitimi verildi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan mali destek almaya hak kazanan “Engelsiz Kent Bolu” projesi kapsamında TSE eğitimi alan kursiyerlere Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan bir törenle sertifikaları verildi.

Düzenlenen törene, Belediye Başkan Vekili Burak Balaban, Başkan Yardımcısı Abdulkadir Key, TSE Bolu İl Temsilcisi Mithat Yılmaz, TSE Ankara Ofisi Eğitimcisi İrfan Erdem, kursiyerler ve davetliler katıldı.  Törende ilk olarak Proje Koordinatörü Burcu Şimşek törene katılanlara projeyle ilgili bir sunum yaptı.

Otobüs duraklarında sesli ve görüntü bildiri sistemi

Burcu Şimşek yaptığı sunumda, Engelsiz Kent Bolu Proje kapsamında oluşturulacak olan pilot bölgedeki çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Görme engelliler için hissedilebilir sarı yüzey uygulamasıyla beraber 7 adet otobüs durağında sesli ve görüntü bildiri sistemi kurulacağız. Otobüs duraklarının fiziki şartlarında (tutunma barları, sarı parlak şerit, tekerlekli sandalye yeri, kabartmalı harita ve rampalar) düzenlemeler yapacağız. Pilot bölge içinde standartlara uygun otopark alanları ve hemzemin yaya geçitleri yapılacak. Ayrıca Pilot Bölge içinde kalan alanda sesli uyarı yapan trafik ışığı, trafik işaret ve işaretlemelerinde standartlara uygun düzenlemeler yapacağız.”

Şimşek, daha sonra projeyle ilgili öncelikli olarak İl genelinde çalışma ve denetim komisyonu oluşturulacağı söyledi. Şimşek, “Pilot bölge içinde fiziki düzenlemeler yapacağız. Engelsiz Ulaşım destek Masası kurarak hedef kitleye tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları yapacağız” dedi.

 “Bolu Belediyesi’nin bu projesi diğer belediyelere örnek olacak”

Sunumun ardından TSE İl Temsilcisi Mithat Yılmaz, verilen eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu. Mithat Yılmaz, “Türkiye’de ilk defa böyle bir projeyi başlatan ve bu projeye gerekli her türlü desteği veren Bolu Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bolu Belediyesi’nin çok genç ve dinamik bir ekibi var. Bu ekip Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan biz bu projeyi yaparız diyerek koparıp almış. Çok güzel bir çalışma. Pilot bir çalışma olarak başlasa da yakın zamanda Bolu’nun bütününü kapsayacağına inanıyorum. Ben, Türk Standartları Enstitüsü’nün bu eğitiminin birçok belediyeye örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

“Bir ilki daha başardık”

Belediye Başkan vekili Burak Balaban, Her bireyin birer engelli adayı olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “1 Haziran 2013 tarihinde Belediye İmar Yönetmeliği yayınlandı. Yönetmeliğin güncellenen kısmında yer alan TS Madde 26’da bina girişleri ve rampalarında engellilerin erişimine yönelik TS standartlarına uyulur ibaresi yer almakta. Yönetmelikte geçen maddeyi bizim bu çalışmamıza entegre edeceğiz.  Bu adımdan sonra da erişilebilir engelsiz kent çalışma ve denetim komisyonumuzu oluşturacağız. Yine bu kursu başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazananlar bu komisyonda görev alacaklar. Bir ilki daha başarmanın onurunu ve gururunu yaşıyor, sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerimizi de tebrik ediyorum” dedi.

Bolu Belediyesi Basın Yayın \ Fırat ÖZTEKİN

 

 

   

 

Haber tarihi: 19 / 06 / 2013
Haber Okunma: 1384
Haber Yorumları: 0




Önceki: Vefat ilanları-20.06.2013
Sonraki: 19.06.2013 Su Analiz Raporu






Fotoğraf Galerisi
Haber ve Duyurular
30.09.2014 Su Analiz Raporu
Tarih: 30/09/2014
ARITILMIŞ SU Tarih 30.9.2014   Saat     09:00 13:00 16:00  ... Devamını oku...
Yeni kardeş şehrimiz ‘Karakurum’
Tarih: 30/09/2014
Yeni kardeş şehrimiz ‘Karakurum’ Bolu Belediyesi ve Moğolistan’ın Kharkhorin (K... Devamını oku...
Yaşlılar köyü projesi için çalışmalar hızla devam ediyor
Tarih: 30/09/2014
Yaşlılar köyü projesi için çalışmalar hızla devam ediyor Bolu Belediyesi,... Devamını oku...
Türk Dünyası’ndan misafirlere veda yemeği
Tarih: 30/09/2014
Türk Dünyası’ndan misafirlere veda yemeği Marka Şehir Bolu ve 2. Uluslararası K&... Devamını oku...
29.09.2014 Su Analiz Raporu
Tarih: 30/09/2014
ARITILMIŞ SU Tarih 29.9.2014   Saat     09:00 13:00 16:00  ... Devamını oku...
Başkan Yılmaz: “Soylu Otel’in başarısı inanılmaz bir başarıdır”
Tarih: 29/09/2014
Başkan Yılmaz: “Soylu Otel’in başarısı inanılmaz bir başarıdır” Bolu Belediye B... Devamını oku...
Festival muhteşem finalle sona erdi
Tarih: 29/09/2014
Festival muhteşem finalle sona erdi Marka Şehir Bolu ve 2. Uluslararası Köroğlu Festivali bi... Devamını oku...
Gökhan Türkmen’den muhteşem konser
Tarih: 29/09/2014
Gökhan Türkmen’den muhteşem konser Marka Şehir Bolu ve 2. Uluslararası Köroğ... Devamını oku...
Ekim ayı meclis toplantısı
Tarih: 29/09/2014
 BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NDAN DUYURULUR 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 20. mad... Devamını oku...
Bakan Avcı’dan Bolu’ya müjdeler
Tarih: 28/09/2014
Bakan Avcı’dan Bolu’ya müjdeler AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı'na ve 2. ... Devamını oku...

   Tüm haberler